Consiliul Județean Teleorman nu se constituie parte civilă în dosarul Belina, cel puţin nu în această fază a procesului. Aşa au decis consilierii judeţeni care au respins proiectul de hotărâre prin care se stipula acest lucru.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTA3dHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTcl/MkYxMCUyRjE2JTJGODMzMDAzXzgzMzAw/M19pbnN1bGEtYmVsaW5hLXNpLWJyYXR1/bC1wYXZlbC10ZWwtZHJ1bS1kcmFnbmVh/LWdvb2dsZS1tYXBzLnBuZyZ3PTgwMCZo/YXNoPWI3NDkzZjM1ZTBlYzY0YWRmOGYyYTkxYWMxZmFmMDVm.thumb.jpg)
Dănuț Cristescu, preşedintele Consiliului Judeţean, cel care a şi condus şedinţa, a invocat lipsa unui prejudiciu clar stabilit.
Este vorba despre o parte a dosarului Belina în care fostul președinte al Consiliului, Adrian Ionuț Gâdea, este acuzat de săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu.
În adresa DNA prin care CJ Teleorman e informat de calitatea procesuală a fostului preşedinte este menţionat însă un prejudiciu de peste 5,5 milioane de lei.
Nu este prima oară când consilierii judeţeni din Teleorman refuză intrarea într-un proces legat de numele lui Liviu Dragnea. Şi în dosarul Teldrum, CJ Teleorman a refuzat să se constituie în parte civilă, tot prin votul aleşilor.