Exclusiv Crin Antonescu, despre tarifele lui Trump: Este o lovitură anunțată, dar seamănă a război acum

Data actualizării: Data publicării:
crin antonescu
Crin Antonescu Foto: Digi24

Crin Antonescu, candidatul coaliției de guvernare la alegerile prezidențiale, a declarat la emisiunea Jurnalul de Seară de la Digi24 despre tarifele anunțate de Donald Trump că se alătură „unor mișcări și atitudini neașteptate” ale Administrației SUA.

„E o probă pentru noi toți, pentru Uniunea Europeană, pentru România. În speță, trebuie să analizăm repede, să mutăm repede, hotărât. Am avut niște indicii, Trump a vorbit despre aceste lucruri. Ca și în alte ocazii, ne-am gândit că poate exagerează. Ne-am gândit că poate e campania electorală. Bun, deja, economiști au început să comenteze despre acest lucru. Sunt unii care spun că efectele se vor resimți și asupra americanilor, consumatorului american, că, așa cum spunea cineva, pușca e îndreptată către el însuși. Dar ne interesează gloanțele care ajung la noi”, a declarat Crin Antonescu, joi, la Digi24.

România trebuie să se organizeze „în fața acestei provocări”

„Cred că trebuie să ne organizăm și să răspundem acestei provocări, pentru că este o provocare să răspundem. Deocamdată, să notăm că situația devine din ce în ce mai complicată, pentru că suntem între un dosar ucrainean care nu se încheie, în ciuda anunțurilor triumfaliste și cel puțin optimiste ale domnului Trump, care nu se încheie, care are mari semne de întrebare, care stârnește mari neliniști, cel puțin într-o țară ca România. Și acum, această ofensivă dinspre vest înspre noi, războiul, cum putem să-i spunem, cu ghilimele sau fără, tarifar comercial al Administrației Trump”, a spus acesta,

„E o confruntare, cel puțin, putem să-i spunem și război. Sigur că e la figurat, dar seamănă a război acum”, a mai subliniat Crin Antonescu.

Acesta a explicat că deși este „o lovitură anunțată”, spera că nu va avea loc și că ar fi trebuit să existe negocieri. „Este o lovitură anunțată, dar despre care speram că se va amâna măcar sau chiar nu va avea loc. Adică ar fi fost un spațiu de negociere, să spunem. Ea se alătură totuși unor mișcări neașteptate ale administrației, unor atitudini neașteptate ale administrației, între altele. În ce privește România, înțelegem totuși și faptul că suntem într-un interimat, într-un provizorat, dar doar în ce privește președintele. Nu înțeleg de ce trebuie să facem eforturi speciale, de ce trebuie să avem emisari speciali”, a declarat Crin Antonescu.

Acesta a mai spus că este „foarte bine că premierul a trimis niște emisari” în SUA pentru că suntem „într-o situație stranie, generată totuși de tipul de relații pe care pare că le practică noua administrație americană”.

Editor : M.I.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Poți refuza accesul în apartament pentru verificări? Ce prevede legea
Digi FM
Alex Dobrescu, aflat în închisoare, declarații surprinzătoare despre relația cu Cristina Cioran: „Nu s-a...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Cum trăiesc astăzi cei 11 copii ai lui Bob Marley. Unii au devenit staruri mondiale după moartea artistului
Film Now
Prima imagine din „The Resurrection of the Christ”. Mel Gibson: E mai mult decât un film, este misiunea mea...
Adevarul
Scene cutremurătoare în Portugalia: doi copii de 4 și 5 ani, abandonați de părinți într-o pădure. Le-au lăsat...
Newsweek
Casa de Pensii, în corzi. Pensionarii câștigă procese în instanță pe bandă rulantă. Se judecă 360 spețe pe zi
Digi FM
Ploi torențiale şi vânt puternic în România până sâmbătă seara. Ce zone sunt vizate de noua informare emisă...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Cât de des ar trebui, de fapt, să îți speli pijamaua. Dacă ai piele sensibilă sau probleme dermatologice...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Antonio Banderas, reacție fermă după zvonurile privind probleme financiare: „Sunt foarte bine!” Cum justifică...
UTV
Vedetele din România au atras privirile la Cannes 2026. Mădălina Ghenea și Andreea Esca au strălucit pe...