Câciu: A fost aprobat programul „Noua casă”, cu un plafon de 1,5 miliarde de lei. „Îmi doresc să fie epuizat până la jumătatea anului”

Data publicării:
Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu
Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu. Foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu, a anunțat că Guvernul a aprobat programul „Noua casă” pentru 2023, cu un plafon de 1,5 miliarde de lei. Dacă acesta va fi epuizat, fondurile vor fi suplimentate, a precizat el.

Interesul Guvernului este ca banii să ajungă cât mai rapid în economie și către cetățeni”, a spus Câciu după ședința de Guvern.

Programul Noua Casă este un instrument prin care să sprijinim beneficiarii, mai ales pe cei tineri, pentru a-și achiziționa o locuință, în condiții de finanțare ceva mai bune decât ce oferă piața în acest moment, mai ales că dobâzile sunt destul de ridicate, iar elementele de avans/ garanții sunt destul de restrictive”, a spus Câciu.

Îmi doresc ca acest plafon să fie epuizat până la jumătatea anului și să-l putem suplimenta”, a adăugat el.

Întrebat dacă programul ar putea fi modificat astfel încât ratele pentru creditele luate prin „Noua casă” să fie fixe, având în vedere fluctuațiile ROBOR și IRCC, Câciu a spus: „Este o idee, lăsați-ne să ne uităm la ea. O dobâbdă fixă nu e utilă dacă e înaltă”.

El a spus că posibilitatea subvenționării parțiale a dobânzii nu e o opțiune, pentru că ar menține dobânzile sus.

Editor : M.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Nicușor Dan, despre ce au discutat Mirabela Grădinaru şi Donald Trump la Ankara. Imaginea momentului de la...
Digi FM
Ce note au luat copiii vedetelor la BAC 2026. Nepoata lui Mircea Badea a reușit performanța supremă
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Andreea Bălan, apărată de soț după ce s-a zis că ea îi afectează performanța: "Cel mai mare susținător al...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Will Smith și Jada Pinkett Smith locuiesc din nou împreună, după ani de separare. Ce i-a făcut să dea o nouă...
Adevarul
Pentru 35 de bani, un cunoscut supermarket a primit o amendă usturătoare. Totul a pornit de la prețul unei...
Newsweek
Guvernul, dat în judecată. Se cer pensii indexate și bani mai mulți pentru pensionarii cu grupe. Sunt șanse?
Digi FM
Job de vis la Palatul Buckingham. Regele Charles caută un angajat pe care îl plătește cu 60.000 de euro pe an...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
"Stomacul meu se mănâncă singur". Bryan Johnson, milionarul care vrea să trăiască până la 160 de ani, a...
Digi Animal World
De ce își pune câinele laba pe tine când îl mângâi. Mulți stăpâni interpretează greșit gestul
Film Now
Fenomenul din cinematografe: un film care a costat doar 750.000 de dolari a depășit „Rocky” și a încasat...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...