Președintele Confederației Concordia atrage atenția, la întâlnirea cu Bolojan, asupra menținerii parcursului euroatlantic al României

Data actualizării: Data publicării:
concordia ilie bolojan
Foto: presidency.ro

Președintele interimar Ilie Bolojan a primit, miercuri la Palatul Cotroceni, delegația Confederației Patronale Concordia. Dan Șucu, președintele Concordia, a atras atenția asupra „importanței menținerii parcursului euroatlantic al României, considerând esențială continuarea acestei direcții pentru stabilitatea și dezvoltarea țării”.

Întâlnirea a avut loc în contextul conferirii Ordinului „Meritul Industrial și Comercial” în grad de Cavaler Confederației Patronale Concordia, de către președintele interimar al României, în semn de apreciere pentru contribuția deosebită la reforma dialogului social și a mișcării patronale din România, precum și pentru elaborarea strategiilor, programelor și politicilor care au generat creștere economică, transmite Administrația Prezidențială.

Cu acest prilej,  Ilie Bolojan și reprezentanții Concordia au purtat discuții privind activitatea Confederației și situația economică actuală.

Președintele interimar Ilie Bolojan a mulțumit investitorilor pentru contribuția adusă economiei românești, apreciind eforturile companiilor private și ale angajaților care, prin activitatea lor, susțin dezvoltarea țării. El a subliniat că această recunoaștere este un gest firesc de respect față de cei care muncesc și obțin performanță în România.

„Dan Șucu, președintele Confederației Concordia, a mulțumit, în numele colegilor, pentru distincția primită, subliniind importanța dialogului social. Acesta a vorbit despre rolul sectorului privat în creșterea economică, despre necesitatea păstrării unui climat fiscal predictibil, mai ales într-un context economic dificil”, mai spune sursa citată.

Președintele Concordia a atras atenția asupra „importanței menținerii parcursului euroatlantic al României, considerând esențială continuarea acestei direcții pentru stabilitatea și dezvoltarea țării”. Totodată, în încheiere, Șucu și-a exprimat speranța că întreaga comunitate de afaceri va continua să contribuie activ la dezvoltarea României.

Editor : A.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Facultatea la care numărul candidaților a crescut cu peste 500% într-un singur an. Domeniul tot mai căutat de...
Digi FM
Simpaticul prinț Louis a cucerit din nou inimile britanicilor. Imagini inedite din Scoția, alături de Kate...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Selena Gomez și Benny Blanco, imagini romantice pe iaht în Franța. Cum au fost surprinși cei doi înainte de...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Secretul din spatele „Crazy, Stupid, Love”, la 15 ani de la lansare. De ce Emma Stone a fost cea mai...
Adevarul
Cum să scazi ani din creditul ipotecar cu un truc simplu, fără să crești rata lunară
Newsweek
Pensie și salariu în același timp. Cum poți continua să lucrezi după pensionare în același loc?
Digi FM
Un colț de Grecia construit acasă, în grădină, face furori pe internet: "Oamenii chiar cred că sunt în...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Alimentele care pot reduce cu aproape 30% riscul de hipertensiune. Cele mai noi concluzii ale cercetătorilor
Digi Animal World
Vacanță transformată în coșmar. O adolescentă de 13 ani a fost mușcată de o baracudă: „Am văzut sânge peste...
Film Now
De ce nu a fost Eric Roberts la nunta fiicei sale. Actorul rupe tăcerea după căsătoria Emmei Roberts cu Cody...
UTV
Florin Ristei și iubita lui au sărbătorit un moment special în vacanță. Cum a surprins-o artistul pe Andreea...