„Doctorul morții”, judecat la Berlin pentru uciderea a 15 pacienți. Este vizat și în alte 96 de cazuri de decese suspecte

Data actualizării: Data publicării:
ciocan de judecător în fața steagului Germaniei
Foto cu caracter ilustrativ Profimedia

Un medic german specializat în îngrijiri paliative este judecat la Berlin pentru uciderea a 15 pacienți. Supranumit „doctorul morții”, el este vizat și în alte 96 de cazuri de decese suspecte, iar anchetatorii cred că ar putea fi cel mai mare criminal în serie din Germania din ultimele decenii. În unele cazuri, bărbatul ar fi incendiat locuințele victimelor pentru a-și ascunde urmele.

„Doctorul morții”

În vârstă de 40 de ani, Johannes M., căsătorit şi tată al unui copil, ar putea fi chiar cel mai mare criminal în serie din ultimele decenii din Germania postbelică. Alte 96 de decese suspecte, printre care şi cel al soacrei sale, fac în prezent obiectul unei anchete, a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al parchetului. Bolnavă de cancer, mama soţiei sale a murit în weekendul în care cuplul o vizita în Polonia, la începutul anului 2024, relatează News.ro.

„Doctorul morţii”, cum este supranumit de publicația germană Die Zeit, este urmărit penal pentru uciderea a douăsprezece femei şi trei bărbaţi în Berlin, între septembrie 2021 şi iulie 2024. El le-ar fi administrat pacienţilor săi, cu vârste cuprinse între 25 şi 94 de ani, „fără indicaţie medicală şi fără consimţământ”, un sedativ urmat de un relaxant muscular. Această combinaţie provoacă „paralizia muşchilor respiratori”, urmată de „oprirea respiraţiei şi moartea în câteva minute”, potrivit procuraturii.

În cel puţin cinci cazuri, el este suspectat că a dat foc locuinţelor victimelor sale pentru a-şi ascunde crimele. Majoritatea victimelor locuiau în cartiere populare din sudul sau sud-estul capitalei germane.

„De ce ucid oamenii?”

Potrivit presei germane, Johannes M. a studiat ştiinţific omuciderile în cadrul tezei sale de doctorat în medicină, finalizată în februarie 2013, când avea 28 de ani.

„De ce ucid oamenii?” - aşa începea teza sa, în care se concentra în special asupra omuciderilor nedescoperite şi asupra omuciderilor de pacienţi.

La sfârşitul lunii iulie 2024, şefa sa a dat alarma la poliţie, potrivit Die Zeit. În cadrul acestui serviciu de îngrijire la domiciliu din Berlin, ea găsea ciudat faptul că atât de mulţi pacienţi ai lui Johannes M. mureau atât de brusc şi că atât de multe apartamente ardeau în momentul decesului.

Medicul a fost arestat la începutul lunii august, la întoarcerea din vacanţă, fiind acuzat de uciderea a patru pacienţi. Dar lista victimelor sale presupuse se lungea, ajungând la opt în noiembrie, zece în februarie, apoi cincisprezece în aprilie.

În vara arestării sale, a fost suspectat că a ucis doi pacienţi în aceeaşi zi: în dimineaţa zilei de 8 iulie, un bărbat de 75 de ani în locuinţa sa din Kreuzberg, în centrul Berlinului, apoi, „câteva ore mai târziu”, o femeie de 76 de ani, în cartierul vecin Neukölln, unde i-a dat foc apartamentului. După ce a eşuat în încercarea de a da foc, „el ar fi anunţat un apropiat al femeii şi ar fi afirmat că se află în faţa apartamentului acesteia, dar că nimeni nu răspunde la sonerie”.

Până în prezent, Johannes M. nu a mărturisit faptele.

Suspectul „nu ar fi avut alt motiv decât omorul”, consideră parchetul. Acesta solicită o condamnare însoţită de recunoaşterea gravităţii deosebite a faptelor, care să atragă după sine o pedeapsă suplimentară şi interdicţia pe viaţă de a-şi exercita profesia. Până în ianuarie anul viitor, sunt prevăzute cel puţin 35 de înfăţişări în cadrul procesului său.

Editor : Ș.A.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cine poate fi încorporat în România în caz de război. De ce au fost chemaţi tinerii în Armată
Digi FM
Mihai Onilă a fost operat de urgență. Fostul membru AXXA stârnise controverse după ce a ținut post negru 40...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Anca Țurcașiu, noi imagini inedite alături de partenerul ei, la malul mării. Fanii au fost cuceriți: „Așa...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Ce părere ar avea Johnny Depp despre filmul care îi marchează revenirea la Hollywood: „O șansă care apare o...
Adevarul
A murit Ion I. Brătianu, considerat ultimul descendent direct al familiei care a marcat politica României...
Newsweek
Modificare la pensie începând de vineri. Milioane de români vor munci mai mult înainte să iasă la pensie
Digi FM
Mihai Trăistariu, exasperat de turiștii de pe litoral. Ce îi dispare din apartamente și ce obiecte ajunge să...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Ce este "dirty soda", băutura care face furori pe internet, dar îi îngrijorează pe medici: "Este un dezastru...
Digi Animal World
Un câine a distrus drona vecinului, iar cazul a ajuns în instanță. Ce a decis judecătorul
Film Now
A trăit în mașină înainte să ajungă la Hollywood, apoi a câștigat două premii Oscar. Viața a încercat-o de...
UTV
Florin Ristei și iubita lui au sărbătorit un moment special în vacanță. Cum a surprins-o artistul pe Andreea...