SEMIFINALE LA DOHA. Simona Halep a câștigat primul set contra A. Radwanska

halep

Actualizare 19:37: Simona Halep a câștigat primul set (7-5), după ce a fost condusă de Radwanska cu 5-2.

În semifinale, Simona Halep va da piept cu Agnieszka Radwanska. Poloneza a declarat că meciul va fi dificil, ea subliniind că Simona Halep a jucat incredibil în sferturile de finală.

„Am jucat cu Simona de câteva ori, ultima dată la Roma. Ea a avut un sezon foarte bun anul trecut, a înregistrat rezultate bune, şi am văzut-o cum joacă şi aici. Astăzi a jucat incredibil. Cu siguranţă va fi un meci dificil. Însă este o semifinală şi toate joacă bine”, a declarat Agnieszka Radwanska, potrivit digisport.ro.

Poloneza, cap de serie numărul 2 şi locul 4 WTA, a trecut în sferturi de Yanina Wickmayer din Belgia, scor 6-2, 6-1.

Halep şi Radwanska s-au întâlnit de patru ori până în prezent, poloneza impunându-se de trei ori. Românca a câştigat ultima întâlnire dintre ele anul trecut, în turul doi al turneului de la Roma, cu scorul de 6-7 (7), 6-1, 6-2.

Partida dintre Simona Halep şi Agnieszka Radwanska va fi transmis de Digi Sport 2, începând cu  ora 18:00, după terminarea partidei dintre Angelique Kerber și Jelena Jankovic.