Simona Halep a câștigat Turneul Campioanelor de la Sofia, după ce a învins-o pe Samantha Stosur

6179240-AFP Mediafax Foto-NIKOLAY DOYCHINOV

Ca și în partida de ieri, din semifinale, Simona a început slab partida și a cedat primul set cu 6-2. Românca a revenit incredibil și a câștigat următoarele două seturi cu același scor, 6-2.

Este al șaselea turneu pe care Simona Halep l-a câștigat în acest an! Victoria de astăzi a propulsat-o pe sportiva din Constanța pe locul 11 WTA.

„Meciul a fost foarte greu, dar sunt foarte bucuroasă că am reușit să câștig”, a declarat Simona Halep la Digi24, la câteva minute după victoria din finală.

Românca a câştigat toate cele șase finale din acest an, la Nurnberg, Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova şi acum la Sofia.

Desfășurarea meciului

SETUL 3

Game 1. Samantha Stosur câștigă primul game al setului decisiv.

Game 2. Simona își câștigă serviciul și egalează: 1-1.

Game 3. Stosur conduce cu 2-1.

Game 4. Simona câștigă la zero game-ul: 2-2. Cele două sportive merge cap la cap în setul decisiv.

Game 5. Break reușit de Simona: 3-2 pentru sportiva noastră.

Game 6. Simona Halep își câștigă serviciul și conduce cu 4-2 în decisiv.

Game 7. Break reușit de româncă! Simona conduce cu 5-2 și servește pentru meci!

Game 8. Game, set și meci! Simona Halep a învins-o pe Samantha Stosur!

SETUL 2

Game 1. Sportiva australiancă începe bine și al doilea set și conduce cu 1-0.

Game 2. Simona Halep își câștigă serviciul: 1-1.

Game 3. Simona reușește break-ul și conduce cu 2-1.

Game 4. Stosur face re-break și egalează la doi.

Game 5. Un nou break pentru Simona, care conduce cu 3-2.

Game 6. 4-2 pentru Simona Halep. Românca a câștigat gameul la zero.

Game 7. Un nou break pentru Simona Halep, care conduce cu 5-2 și servește pentru set.

Game 8. Simona câștigă setul al doilea cu 6-2!

SETUL 1

Game 1. 1-0 pentru Stosur. Australianca și-a câștigat serviciul.

Game 2. Samantha Stosur reușește break-ul și conduce cu 2-0.

Game 3. Stosur își câștigă din nou serviciul: 3-0.

Game 4. Primul game câștigat se Simona. Stosur conduce cu 3-1.

Game 5. 4-1 pentru Samantha Stosur, după un game foarte disputat.

Game 6. Simona își câștigă ușor serviciul: 4-2 pentru Stosur.

Game 7. Stosur câștigă game-ul la zero și conduce cu 5-2.

Game 8. Samantha Stosur a reușit încă un break și a câștigat cu 6-2 primul set.

______________________________

Este cea de-a șasea întâlnire directă dintre cele două sportive. Până acum, Stosur conduce cu 3-2 în întâlnirile directe, dar Halep și le-a adjudecat pe ultimele două, ambele în 2013, pe hard.

La partida de la Sofia sunt în tribune circa 400 de fani ai româncei. La meci este prezent și Ilie Năstase, fostul mare jucător de tenis al României. Totodată, în tribune se vor afla și membrii galeriei Oltchimului, echipă dispărută de pe harta handbalului feminin.