LIGA I. Petrolul – Dinamo 2-1. „Câinii” au pierdut primul meci în 2013

s24 20petrolul 20dinamo 20beta 20160313 20new-55232

Înainte de începerea jocului, galeria Petrolului a avut o coregrafie sugestivă, ce simboliza un lup care îmblânzeşte un câine roşu.

Atacantul dinamovist Ionel Dănciulescu a jucat meciul 500 în Liga I, el primind o cupă specială din partea Ligii Profesioniste de Fotbal.

Golurile gazdelor au fost înscrise de Bokila '8 (penalty) şi Sauvadet '56, în timp ce pentru Dinamo a marcat Axente '14.

În minutul 49, jocul a fost întrerupt aproximativ patru minute, din cauza numeroaselor role de hârtie aruncate de fanii Petrolului pe teren, în zona în care se afla poarta apărată de Bornescu.

Au jucat echipele:

Petrolul Ploieşti: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Yamissi, Guilherme - Hoban, Marinescu (Mustivar '67) - Renan (Grozav '46), Cristescu, Sauvadet (Hamza '77) - Bokila. Antrenor: Cosmin Contra.

Dinamo: Bălgrădean - Rus, Luchin, Grigore, Muşat - C. Matei, Boubacar (Dandea '88), C. Munteanu, Curtean (Rotariu '73) - Axente (Cristea '79), Dănciulescu. Antrenor: Cornel Ţălnar.

Cartonaşe galbene: Cristescu '70, Mustivar '74 / Boubacar '31, Luchin '62

Arbitri: Radu Petrescu (central) - Micloş Nagy, Sebastian Gheorghe (asistenţi) - Cătălin Popa (rezervă)

La meci au asistat aproximativ 14.000 de spectatori, între care şi 700 de fani dinamovişti.

Ţălnar a avut probleme în alcătuirea echipei

Tehnicianul formaţiei Dinamo, Cornel Ţălnar, a declarat după meci că i-a fost foarte greu să alcătuiască o echipă competitivă.

"Am avut o primă repriză foarte bună. După ce am marcat, puteam să mai dăm 2-3 goluri. În partea a doua am intrat cu nasul pe sus şi am luat gol pe nişte greşeli impardonabile. Mi-a fost foarte greu să alcătuiesc o echipă competitivă. Rus şi Boubacar au făcut şi multe greşeli, deoarece au intrat după ce au avut gripă toată săptămâna. Sper să aducem un fundaş stânga, de două luni tot cer un fundaş stânga şi un mijlocaş. Dar asta este, jucăm cu ce avem", a declarat Cornel Ţălnar la DigiSport.