Simona Halep

Simona Halep a câștigat, duminică, primul ei trofeu din 2022 și al 23-lea din carieră, la Melbourne Summer Set 1. Halep rămâne neînvinsă în fața rusoaicei Veronika Kudermetova, pe care a mai întâlnit-o de două ori anterior. În urma acestei victorii, Halep va urca în clasamentul WTA, obținând 280 de puncte.

Este titlul WTA cu numărul 23 din cariera Simonei Halep. În urma acestui victorii, Simona Halep va urca pe locul 15 în clasamentul mondial.

Pentru câștigarea turneului Melbourne Summer Set 1, Simona Halep va primi 31.000 de dolari și 280 de puncte în clasamentul WTA.

Halep (30 ani, 20 WTA), a doua favorită, s-a impus după o oră şi 14 minute, câştigând primul să titlu în Australia.

După un sezon 2021 în mare măsură ratat, din cauza numeroaselor probleme de sănătate, Halep a început perfect 2022, cu al 23-lea titlu din carieră.

Halep a câştigat primul ghem al finalei de la Melbourne, dar Kudermetova (24 ani, 31 WTA) a întors scorul, având 2-1. Apoi Halep nu i-a mai lăsat nicio şansa adversarei, câştigând cinci ghemuri la rând şi setul cu 6-2, conform Agerpres.

Debutul actului secund a fost mai dificil pentru româncă, Veronika Kudermetova desprinzându-se la 2-0. Halep a revenit şi a profitat de erorile adversarei, întorcând scorul (3-2). La 4-3, Halep a reuşit un nou break şi a încheiat setul cu 6-3.

Simona s-a impus în ambele sale dueluri anterioare cu Kudermetova (24 ani, 31 WTA), ambele desfăşurate în 2021, cu 6-1, 6-1 în turul al treilea la Australian Open şi cu 6-1, 7-6 (4) în optimi la Moscova. Ele s-au întâlnit de două ori şi la dublu, victoria revenind rusoaicei de fiecare dată.

Halep a avut şi 18 finale pierdute: 2010 - Fes (Maroc), 2011 - Fes, 2012 - Bruxelles, 2014 - Madrid, Roland Garros, Turneul Campioanelor, 2015 - Toronto, Cincinnati, 2017 - Roma, Roland Garros, Cincinnati, Beijing, 2018 - Australian Open, Roma, Cincinnati, 2019 - Doha, Madrid, 2021 - Cluj-Napoca (Transylvania Open).

Acesta a fost ultima repetiţie pentru Simona înaintea participării la Australian Open (17-30 ianuarie), ea renunţând la turneul de la Sydney, care va avea loc săptămâna viitoare.

Editor : Adrian Dumitru