Mesajul transmis de Ilie Bolojan după atacul rus cu rachete din Sumî, în care au murit cel puțin 30 de oameni
Președintele interimar Ilie Bolojan a transmis un mesaj în care condamnă atacul cu rachete al Rusiei asupra orașului Sumî din nord-estul Ucrainei, în urma căruia au fost uciși cel puțin 32 de oameni, inclusiv doi copii, și alți 84 au fost răniți. „Continuăm să sprijinim toate eforturile de a aduce pacea și de a pune capăt acestor crime de război,” a transmis Bolojan.
„Scene sfâșietoare din #Sumy în această Duminică a Floriilor, în care rachetele rusești au ucis civili nevinovați. Gândurile noastre sunt alături de poporul ucrainean și de familiile victimelor. Continuăm să sprijinim toate eforturile de a aduce pacea și de a pune capăt acestor crime de război,” a transmis Ilie Bolojan pe rețeaua X.
Peste 30 de oameni au fost ucişi și cel puțin 80 răniți duminică de o rachetă lansată de forţele ruse asupra oraşului Sumî, în din nord-estul Ucrainei. Este al doilea bombardament cu un număr mare de victime civile după cel de la Krivoi Rog, unde au murit 19 oameni, dintre care nouă copii.
Editor : A.P.
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News