Live

Românii nu mai vor să lucreze în weekend, arată cel mai recent raport Eurostat

Data publicării:
Foto: Shutterstock

Românii nu mai vor să lucreze în weekend. Cel puțin asta reiese din cel mai recent raport Eurostat. În șapte ani, țara noastră a înregistrat o scădere semnificativă a procentului angajaților care lucrează în weekend. Iată cum arată cifrele.

Dacă în 2016, peste 28% dintre angajații români lucrau de obicei în weekend, până în 2023 acest procent a scăzut la 18%. Practic, o scădere de 10 puncte procentuale în doar șapte ani.

Mai prost ca noi stau lituanienii, polonezii și ungurii, cu procente cuprinse între 3 și 6,6%. Asta în vreme ce media Uniunii Europene este 22,4%.

Ne uităm și la ce a generat declinul. Pe de-o parte, salarizarea scăzută, și asta pentru că România se află printre țările cu cele mai mici costuri salariale din Uniunea Europeană, atrag atenția experții.

Ca să vă faceți o idee, costul orar mediu la noi e de doar 12 euro, în vreme ce media Uniunii Europene sare de 33 de euro. Iar această diferență semnificativă poate descuraja angajații să accepte munca suplimentară în weekend.

Pe de altă parte, tinerii români, în special cei din Generația Z, vor să păstreze echilibrul între viața profesională și cea personală. Mulți dintre ei evită să muncească sâmbăta și duminica, tocmai pentru a avea timpul liber pentru ei.

În plus, pandemia a schimbat radical modul de lucru, iar munca de la distanță a devenit o practică. Toate aceste schimbări au redus necesitatea prezenței fizice la locul de muncă în weekend.

Editor : Liviu Cojan

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Canicula face primele victime în Europa: cinci morți în Franța. Temperaturi de 42°C, școli închise și trenuri anulate în mai multe țări

Zelenski: Ucraina va decide cine reprezintă Europa în discuţiile directe cu Rusia

Polonia solicită un rol în negocierile de pace privind Ucraina, în timp ce Germania promite o coordonare strânsă

Semnal de alarmă pentru NATO: SUA anunță revizuirea trupelor din Europa și critică aliații. „Profită de pe urma altora”

Partenerii noștri