Românii nu mai vor să lucreze în weekend, arată cel mai recent raport Eurostat
Românii nu mai vor să lucreze în weekend. Cel puțin asta reiese din cel mai recent raport Eurostat. În șapte ani, țara noastră a înregistrat o scădere semnificativă a procentului angajaților care lucrează în weekend. Iată cum arată cifrele.
Al doilea val de căldură extremă în Europa. Franța închide sute de școli, trenuri anulate în Belgia
Româncele, tot mai pasionate de domeniile tehnice. Șase din 10 angajați sunt femei: „Te obligă să dovedești mai mult”
Europenii, ironizați pentru reacția la prăbușirea dronei rusești în Galați: „Vom folosi cea mai înfricoșătoare armă!”
Risipa vestimentară: cumpărăm mult, păstrăm puțin. Cum încearcă activiștii de mediu să schimbe obiceiul românilor. „Nu e o rușine”
Trump le răspunde aliaților NATO, după ce aceștia au refuzat misiunea din Strâmtoarea Ormuz: „Oricum nu avem nevoie de ajutorul lor”
O rețea care lucra pentru serviciile ruse a trimis colete explozive în Europa
Donald Trump, primele declarații oficiale de la începutul războiului cu Iranul: Regimul avea rachete care puteau ajunge în Europa
Salariul minim din România, printre cele mai mici din UE. Doar două state se situează după țara noastră
Șeful NATO, despre formarea unei alianțe europene de apărare fără SUA
Dacă în 2016, peste 28% dintre angajații români lucrau de obicei în weekend, până în 2023 acest procent a scăzut la 18%. Practic, o scădere de 10 puncte procentuale în doar șapte ani.
Mai prost ca noi stau lituanienii, polonezii și ungurii, cu procente cuprinse între 3 și 6,6%. Asta în vreme ce media Uniunii Europene este 22,4%.
Ne uităm și la ce a generat declinul. Pe de-o parte, salarizarea scăzută, și asta pentru că România se află printre țările cu cele mai mici costuri salariale din Uniunea Europeană, atrag atenția experții.
Ca să vă faceți o idee, costul orar mediu la noi e de doar 12 euro, în vreme ce media Uniunii Europene sare de 33 de euro. Iar această diferență semnificativă poate descuraja angajații să accepte munca suplimentară în weekend.
Pe de altă parte, tinerii români, în special cei din Generația Z, vor să păstreze echilibrul între viața profesională și cea personală. Mulți dintre ei evită să muncească sâmbăta și duminica, tocmai pentru a avea timpul liber pentru ei.
În plus, pandemia a schimbat radical modul de lucru, iar munca de la distanță a devenit o practică. Toate aceste schimbări au redus necesitatea prezenței fizice la locul de muncă în weekend.
Editor : Liviu Cojan
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News