Live

VIDEO. Telefoane de lux din bani publici, într-o comună fără străzi asfaltate. Localnic: Primarul e prost să dea banii lui?

Data publicării:
Primarul comunei mehedințene Gogoșu, Jean Rogoveanu. Foto: Captură TV Digi24

Banul public este văzut de unii primari ca un sac fără fund pentru satisfacerea nevoilor personale. La primăria Gogoșu, din județul Mehedinți, tocmai s-au cumpărat prin Sistemul Electronic de Achiziții Publice trei telefoane de lux, în valoare totală de aproape cinci mii de euro. Numai telefonul primarului a costat aproape nouă mii de lei. Edilul chiar se laudă că nu există mai bun de atât. Gaura în bugetul local a fost dată, în condițiile în care singurul drum asfaltat din comună este Drumul Județean care traversează localitatea, iar 12 kilometri de străzi așteaptă să fie asfaltate.

Reporter: Arătați-ne și nouă telefonul pe care l-ați achiziționat!
Primar: Uitați-l. Acesta este telefonul. E, cred că, de ultimă generație, nu cred că e mai performant ca el.

Luxosul dispozitiv stă în siguranță, în buzunarul edilului. Spune că avea mare nevoie de telefon și își dorea „ceva bun”. Cel vechi este și acum la Poliție, după ce soția l-a reclamat pentru agresiune și polițiștii i-au ridicat telefonul ca să-l verifice. Când vor fi bani, spune primarul, o să cumpere la toată lumea din primărie. Momentan are doar el, viceprimarul și contabilul.

Jean Rogoveanu, primar Gogoșu: Dacă tot iei ceva bun, să iei ceva care să te țină câțiva ani, că nu sunt ciorapi, să-i schimbi la două zile. Deci nu mi se pare că s-a făcut ceva exagerat. E luat prin SEAP, cu achiziție de la reprezentanță. Da, din bugetul nostru local, așa este. S-au cumpărat trei telefoane, da.
Reporter: Dumneavoastră unul, domnul vice unul...
Jean Rogoveanu: Conducerea unității, cum vă spuneam. Când o să avem bani, o să luăm la toți angajații.

Unii localnicii privesc cu admirație la telefonul primarului.

Reporter: Ați văzut ce telefon frumos are domnul primar?
Bărbat, în biroul primarului: Să-i fie de bine.

Alții se gândesc la străzile prăfuite și neasfaltate din comună, sau la canalizările înfundate.

Bărbat: Dacă e să mă întrebați pe mine, cine nu și-ar dori?
Reporter: Din banii comunității?
Bărbat: Păi de unde? Nici măcar centrul nu e făcut ca lumea, darămite secundarele.

Reporter: Avea nevoie de un telefon așa scump? Din banii primăriei.
Bărbat: Păi, dar de unde? De la el? Că el e prost să dea banii lui?
Reporter: Ce putea să facă cu banii ăștia, 5.000 de euro?
Bărbat: Eee, să facă pentru comună!
Femeie: O părere foarte proastă. Mie nu mi s-a dat niciun fel de ajutor... un kilogram de zahăr.

Primarul din Gogoșu e în funcție de 12 ani. Telefonul performant luat cu banii comunității nu e singurul lucru scump pe care l-a cumpărat. Anul trecut și-a luat și o mașină de lux, tot din bugetul local.

Reporter: Elena Alexandru / Operator: Adrian Niță

Editor : Liviu Cojan

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Digi Sport

A lansat o ipoteză ”cumplită”, după ce Trump a amenințat deschis Spania și a numit-o ”un partener groaznic”

Descarcă aplicația Digi Sport

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

O mașină de lux a luat foc pe o stradă din Arad

Ciucu îl acuză pe Băluță că blochează lucrările la termoficare: „Bucureștiul riscă să piardă peste 220 de milioane de lei”

O primărie le-a pus gând rău proprietarilor care își închiriază apartamentele în regim hotelier, fără să le declare la Impozite

„O bătaie de joc!”. Cum arată drumul lui Brâncuși, de două milioane de euro, pentru care constructorul a fost amendat cu 4.250 de lei

Partenerii noștri