Exclusiv Ministrul Câciu, despre negocierile Guvernului cu Comisia Europeană pentru deficitul excesiv: „Hai să nu le numim un succes”
Adrian Câciu a vorbit joi seara, la Digi24, despre situație economică a României și despre negocierile cu Comisia Europeană. Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene este de părere că România va fi păsuită, pentru că „după 2021, a apărut o inflație istorică. Nu numai în România, ci în toată Europa”.
„Nu e o situație în care cineva formulează cereri, iar celălalt acceptă”. Câciu și Birta se contrazic pe scenariul moțiunii de cenzură
Românii se tem mai mult de scumpiri și o posibilă criză a carburanților decât de extinderea războiului din Iran (sondaj)
Ursula von der Leyen susține eliminarea vetoului în deciziile UE, după victoria lui Peter Magyar în Ungaria
Ce măsuri ar putea lua Comisia Europeană în criza carburanților. Roxana Mînzatu, vicepreședinte CE: Lucrăm cu scenariul pesimist
Ce măsuri ar putea lua Comisia Europeană în criza carburanților
Mînzatu: România este a patra țară ca valoare a sumelor realocate din bugetul multianual al UE pentru proiecte strategice
Derapaj xenofob în ședința comisiei parlamentare: „Vă pasă de români?”
Comisia Europeană intervine în tensiunile Zelenski - Orban: „Nu ar trebui să existe amenințări la adresa statelor membre”
România și alte 5 state UE cer activarea mecanismului de protecție civilă pentru repatrierea propriilor cetățeni din Orientul Mijlociu
Anca Suciu, jurnalist Digi24: Situația este atât de delicată, încât pare că recesiunea este după colț. Cum vedeți cifrele? Cum intrepretați dumneavoastră?
Adrian Câciu, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene: Situația este complicată și se știa, s-a anunțat de anul trecut. S-a spus că situația în 2023 va fi mai complicată decât în 2022, dar suntem departe de a fi în risc de recesiune. România are totuși o creștere economică pe primul semestru al acestui an.
E adevărat, mai mică decât anul trecut, dar, încă o dată, și asta am anticipat, că o să avem o crștere economică mai redusă, în încetinire.
Suntem, totuși, într-o zonă în care am evitat recesiunea, și am spus lucrul acesta încă de anul trecut. Că nu vom avea recesiune, deși se anunța. În schimb, multe țări din Europa se confruntă cu recesiune.
Nu ajungem în recesiune, și negocierile vor fi, hai să nu le numim un succes, că până la urmă te duci să obții un spațiu de timp, pentru că te-ai confruntat cu o serie de probleme.
Reprezintă o normalitate, o recunoaștere a unei realități. Pe care Comisia a recunoscut-o. Și președinta CE recunoaște efortul României în această regiune, făcută în ultimii doi ani de zile.
Eu spun că se va acorda această păsuire pentru România, dintr-un motiv foarte simplu. După 2021, a apărut o inflație istorică. Nu numai în România, ci în toată Europa.
Aș spune că atunci când s-a intrat în procedură de deficit excesiv, Europa suspendase clauza de procedură de deficit excesiv.
Deficitul s-a stabilizat, și-l felicit pe ministru (Marcel Boloș, n.red.), e colegul meu de guvern, a reușit să țină cheltuielile sub control. Asta a dus la o stabilizare a deficitului și și la un trend mult mai temperat.
Editor : Liviu Cojan
Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei
Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News