Live

Letonia interzice intrarea pe teritoriul său a autoturismelor înmatriculate în Belarus

Data publicării:
Foto: Profimedia

Letonia nu va mai permite autoturismelor înmatriculate în Belarus să intre pe teritoriul său din Belarus sau Rusia, a anunţat luni o agenţie guvernamentală, relatează Reuters.

Interdicţia, care intră în vigoare marţi, a fost introdusă în cadrul unui nou pachet de sancţiuni al UE care "a corelat în mare măsură sancţiunile impuse Belarusului cu sancţiunile impuse Rusiei", a declarat Serviciul Fiscal de Stat din Letonia.

Statele membre ale Uniunii Europene care se învecinează cu Rusia - Polonia, Estonia, Letonia, Lituania şi Finlanda - precum şi Norvegia, care nu face parte din UE, au interzis anul trecut intrarea vehiculelor cu numere de înmatriculare ruseşti, ca parte a sancţiunilor impuse Moscovei şi cetăţenilor ruşi în legătură cu războiul din Ucraina.

Editor : A.P.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Avertismentul unui oficial al Opoziției din Belarus: Rușii și regimul Lukașenko pregătesc o escaladare a conflictului

Reacții internaționale după ce o dronă rusească a căzut pe un bloc din Galați

NATO îşi extinde prezenţa militară la graniţa cu Rusia. Germania şi Olanda anunţă un nou comandament în statele baltice

Kievul amenință cu lovituri asupra Belarusului în cazul în care Minskul se alătură războiului din Ucraina: „În raza de acțiune”

Partenerii noștri