Live

Video Primul atac rusesc soldat cu victime asupra orașului Cernăuți. Mașina de război a Rusiei ucide aproape de granița cu România

Data actualizării: Data publicării:
Consecințele atacului rusesc în Cenăuți. Foto: DSNS Bukovinii

Rusia a lansat un atac nocturn cu drone şi rachete asupra Ucrainei care a vizat vestul ţării şi a ucis cel puţin două persoane în oraşul Cernăuţi din apropiere de graniţa cu România, informează sâmbătă Reuters. Oraşele din vestul Ucrainei, Lvov, Luţsk şi Cernăuţi au suferit cel mai mult din cauza atacurilor ruseşti, care continuă cu putere intensificată, iar alte regiuni ucrainene au fost de asemenea lovite, a declarat ministrul de Externe Andrii Sîbiga.

Cernăuți se află la 700 de kilometri distanță de linia frontului.

Data de 13 iulie a fost declarată zi de doliu în Cernăuți. Toate evenimentele programate au fost anulate, anunță autoritățile.

Două persoane au murit și alte patru au fost grav rănite în urma unui nou atac rusesc asupra orașului Cernăuți. Mai multe clădiri rezidențiale, magazine, clădiri administrative și mașini au fost avariate.

"Rusia continuă să escaladeze terorismul său lansând o altă salvă de sute de drone şi rachete, distrugând zone rezidenţiale, ucigând şi rănind civili", a spus Sîbiga într-o postare pe X, reafirmând apelul pentru sancţiuni mai stricte împotriva Moscovei. "Maşina de război a Rusiei produce zilnic sute de mijloace de teroare. Scala ei reprezintă o ameninţare nu doar pentru Ucraina, ci pentru întreaga comunitate transatlantică", a adăugat şeful diplomaţiei ucrainene.

„Au fost lansate 26 de rachete de croazieră şi 597 de drone de atac, dintre care mai mult de jumătate erau Shahed", a scris sâmbătă președintele ucrainean Volodimir Zelenski, referindu-se la dispozitivele de fabricaţie iraniană.

Ruslan Zaparaniuk, guvernatorul regiunii Cernăuţi, a declarat că două persoane au fost ucise şi alte 14 au fost rănite, după ce mai multe drone şi o rachetă au lovit oraşul situat la aproximativ 40 de kilometri de graniţa Ucrainei cu România.

Mai multe incendii au izbucnit în întreg oraşul, iar case şi clădirile administrative au fost avariate, au declarat oficialii regionali.

În oraşul Lvov de la graniţa cu Polonia, 46 de clădiri rezidenţiale, o clădire a universităţii, judecătoria şi aproximativ 20 de clădiri în care îşi au sediul companii mici şi mijlocii afaceri au fost avariate în urma atacului, a declarat primarul Andrii Sadovîi.

Editor : M.C

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Ungaria vrea relansarea dialogului cu Kievul: Peter Magyar propune un summit cu Volodimir Zelenski în iunie

De pe platourile de filmare, în dosare penale: Ucraina îl menționează pe Steven Seagal într-un caz de contrabandă. Care sunt acuzațiile

Alexandru Bălan, fostul adjunct SIS acuzat de trădare de patrie, a fost trimis în Belarus. SUA mulțumesc României

Un amiral NATO cere adaptarea rapidă a Alianței la noile tehnologii: „Istoria nu aşteaptă organizaţiile indecise”

Partenerii noștri