Live

Trimisul SUA a semnat la Damasc un acord energetic de 7 miliarde de dolari. El a cerut un pact de neagresiune între Israel și Siria

Data publicării:
Trimisul special al SUA în Siria, Thomas Barrack, și liderul interimar sirian Ahmed al-Sharaa. Foto: Profimedia

În cadrul unei vizite la Damasc, joi, noul trimis special al SUA în Siria, Thomas Barrack, a semnat un acord energetic în valoare de 7 miliarde de dolari între Siria și un consorțiu qatarez-american-turc. Barrack a solicitat, de asemenea, un pact de neagresiune între Israel și Siria și a arborat steagul SUA la reședința ambasadorului american, în semn al îmbunătățirii relațiilor dintre cele două țări, relatează France24.

Acordul a fost semnat la palatul prezidențial din Damasc, în prezența liderului interimar Ahmed al-Sharaa și a ambasadorului SUA Thomas Barrack. Acesta vizează generarea a 5.000 de megawați.

Ministrul sirian al Energiei, Mohammad al-Bashir, a calificat acest moment drept „istoric” și „un punct de cotitură” pentru infrastructura distrusă a țării.

Consorțiul este condus de UCC Concession Investments din Qatar și include Kalyon GES Enerji Yatirimlari și Cengiz Enerji, din Turcia, împreună cu Power International USA.

Războiul civil care a durat 14 ani în Siria a distrus rețeaua electrică, lăsând populația fără curent electric până la 20 de ore pe zi.

Proiectul include patru centrale electrice pe gaz în centrul și estul Siriei și o fermă solară de 1.000 de megawați în sud. Bashir a declarat că centralele vor utiliza tehnologie americană și europeană.

Barrack a afirmat că președintele american Donald Trump a ridicat sancțiunile împotriva Siriei în mod necondiționat și a promis sprijin continuu.

Trump, a spus el, a oferit Siriei „angajamentul său neîncetat” de a transforma frontierele „într-o tapiserie a comerțului și cooperării”.

Directorul executiv al UCC, Ramez al-Khayyat, a declarat că acordul va crea peste 50.000 de locuri de muncă directe și 250.000 indirecte.

Săptămâna trecută, ministrul turc al Energiei, Alparslan Bayraktar, a declarat că țara sa va începe să furnizeze Siriei două miliarde de metri cubi de gaz pe an, suficient pentru a genera 1.300 de megawați.

Siria și-a intensificat eforturile de atragere a investițiilor după ce Statele Unite și Uniunea Europeană au declarat că vor ridica sancțiunile.

În martie, Qatarul a început să finanțeze livrările de gaz către Siria prin Iordania pentru a ajuta la ameliorarea penuriei de energie electrică.

SUA sugerează un acord de neagresiune între Siria și Israel

În timpul vizitei sale la Damasc, Barrack a cerut un pact de neagresiune între Siria și Israel.

Siria și Israelul se află, din punct de vedere tehnic, în război din 1948, Israelul ocupând Înălțimile Golan din Siria în 1967.

De la înlăturarea fostului președinte Bashar al-Assad, în decembrie, Israelul a efectuat sute de atacuri aeriene și multiple incursiuni în Siria.

Barack a declarat că conflictul dintre cele două țări este o „problemă care poate fi rezolvată”.

În opinia sa, Siria și Israelul ar putea „începe cu un acord de neagresiune, discuta despre granițe și frontiere” pentru a construi o nouă relație cu vecinul său.

Pe 8 mai, Sharaa a declarat în Franța că Siria poartă „discuții indirecte prin intermediari” cu Israelul pentru a „încerca să controleze situația, astfel încât să nu ajungă în punctul în care să scape de sub controlul ambelor părți”.

 

 

 

 

 

Editor : Marina Constantinoiu

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Exporturile israeliene de armament au ajuns la nivel record, multe dintre ele sunt „mega-contracte”. Creștere cu 30% față de 2024

Analiștii politici avertizează: Iranul se îndreaptă spre un război fără sfârșit. Noul calcul strategic al Teheranului

Discuție telefonică tensionată între Trump și Netanyahu. Liderul SUA către premierul israelian: „Ai fi în închisoare dacă nu aș fi eu”

Ben-Gvir îl îndeamnă pe Netanyahu să nu țină cont de Trump și să lovească Hezbollah: „E timpul să-i spunem «nu» prietenului nostru”

Partenerii noștri