O tânără spune că este adepta unei diete extreme și nu a mâncat 97 de zile

Data actualizării: Data publicării:
audra dieta 2
FOTO: Instagram

O tânără din SUA a dezvăluit că este la o dietă strictă care presupune hrănirea cu energie din natură, fără să consume mâncare solidă. Ea bea în schimb ceaiuri, sucuri de fructe sau smoothie-uri.

Audra Bear a recurs la „breatharianism” pentru că este de părere că mâncarea stă în „calea fericirii în viață”, scrie metro.co.uk.

Deși nu este susținută de nicio bază științifică, tânăra de 25 de ani insistă că această dietă este benefică pentru ea.

De-a lungul anilor, Audra a încercat mai mult regimuri alimentare, precum veganismul, apoi raw-veganismul timp de patru ani, până a descoperit breatharianismul. Acest concept, spune ea, o ajută să trăiască cu ajutorul energiei pe care o inspiră și o absoarbe de la natura din jur.

Serviciul public de sănătate britanic, NHS, spune că dieta fetei este foarte periculoasă și nu trebuie încercată de nimeni, care nu este sub supravegherea unui medic.

De obicei persoanelor obeze le este recomandată această dietă și nu este prima opțiune a nimănui care vrea să slăbească.

Medicii spun, de asemenea, că timpul maxim pentru o astfel de dietă extremă, nu trebuie să depăseașcă 12 săptămâni și regimul alimentar ar trebui ținut între 2 și 4 zile săptămânal.

audra dieta
FOTO: Instagram

Audra spune că face exerciții de respirație. „Este ceva magic legat de respirațiea controlată, conștientă, care te aduce în față în față cu persoana ta, te duce în esența existenței tale”, spune ea.

Ea spune că după 40 de minute de „exerciții de respirat” nu mai simte nevoie de hrană densă.

„Prima mea perioadă fără mâncare a durat 97 de zile”, adaugă ea.

„În majoritatea zilelor, beau ceaiuri, sucuri de fructe și apă de cocos. Acum, mai mănânc ocazional, dar doar la evenimente speciale”, spune Audra.

Nutriționiștii avertizează însă în mod clar: „Toți oamenii au nevoie de energie (calorii) pentru ca organismul nostru să funcționeze normal. Nu există nicio dovadă științifică pentru faptul că ne luăm nutrienții necesari pentru sănătate doar din inspirarea aerului”, spune nutriționistul Helena Gibson-Moore.

Fructele, legumele, cerealele, proteinele, grăsimile nesaturate și lichidele nu trebuie să lipsească din meniul nostru zilnic.

Citiți și : 

Cuplul care susține că trăiește fără mâncare și nu le-a mai fost foame din 2008

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Averea Alinei Gorghiu, propusă vicepremier în Guvernul Veștea. Câți bani are în conturi și investiții
Digi FM
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și pâinea e scumpă, și apartamentele. Nu se...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Dua Lipa, cea mai senzuală mireasă. Rochie mulată cu spatele gol și o atitudine de superstar
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Amber Heard, apariție rară alături de fiica sa în Spania. Cum arată Oonagh la cinci ani
Adevarul
Țara preferată de mii de români pentru vacanța de vară, lovită de scumpiri. Cât au crescut prețurile
Newsweek
Germanii vor ieși la pensie la 70 ani. România spre același scenariu, deși politicenii nu recunosc. De ce?
Digi FM
Celebra clădire în formă de coș de picnic din SUA este de vânzare: cât costă construcția cu mânere de 75 de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Au găsit veriga lipsă? Cercetătorii propun o explicație radicală pentru apariția vieții pe Pământ
Digi Animal World
O pisică își forțează stăpâna să treacă printr-un moment stânjenitor în fiecare zi. Gestul pe care felina îl...
Film Now
Cuvinte dure ale unui regizor la adresa lui Val Kilmer: „A fost cel mai rău om pe care l-am cunoscut”
UTV
Kim Kardashian și-a schimbat radical look-ul. Vedeta a apărut cu un bob blond platinat inspirat de Marilyn...