Cum te poți pregăti pentru o vacanță în Grecia sau Turcia, în plin sezon de incendii de vegetație. Sfaturi utile pentru turiști

Data publicării:
Incendii lângă Atena.
Incendii lângă Atena. Foto cu caracter ilustrativ: Profimedia Images

Valurile de căldură din această vară au favorizat izbucnirea a zeci de incendii de vegetație în sud-estul Europei, în special în Grecia și Turcia, unde autoritățile se confruntă cu situații tot mai critice. Specialiștii avertizează că schimbările climatice agravează fenomenul, iar riscurile cresc de la an la an. Totuși, turiștii care plănuiesc să viziteze aceste țări pot lua măsuri pentru a-și reduce expunerea la pericol, relatează Euronews

În Turcia, ministrul Silviculturii, Ibrahim Yumakli, a declarat că țara traversează o „săptămână extrem de riscantă” pentru izbucnirea incendiilor, după ce flăcările s-au apropiat periculos de orașul Bursa, al patrulea ca mărime din țară. Peste 3.500 de persoane au fost evacuate din locuințe, iar trei pompieri voluntari și-au pierdut viața după ce cisterna cu care interveneau s-a răsturnat, potrivit agenției IHA. Într-un alt incident, un pompier a murit în urma unui atac de cord în timpul intervenției. În total, 17 persoane și-au pierdut viața în ultima lună, inclusiv 10 voluntari și angajați silvici care au murit într-un incendiu de amploare în orașul Eskisehir.

Un alt incendiu a izbucnit și în apropierea orașului-port Izmir, unde 11 aeronave au fost trimise să sprijine pompierii și locuitorii în lupta cu flăcările. Autoritățile au declarat stare de dezastru în provinciile Izmir și Bilecik.

În Grecia, pompierii s-au luptat cu un incendiu izbucnit în apropierea unui campus universitar din centrul Atenei. 110 pompieri au fost sprijiniți de avioane și elicoptere de stingere. Pe insula Kythira, un incendiu aparent stins a reizbucnit din cauza vântului puternic și a mistuit aproximativ 10% din suprafața insulei, forțând evacuarea mai multor sate. În urmă cu câteva săptămâni, peste 5.000 de persoane, turiști, angajați din turism și localnici, au fost evacuate din zonele de coastă ale insulei Creta.

Cum te poți proteja dacă călătorești în zone cu risc de incendii

Dacă plănuiești o vacanță în zone predispuse la incendii de vegetație, este esențial să fii bine informat. Verifică nivelul de risc pentru zona în care călătorești și activează alertele de urgență pe telefonul mobil. De exemplu, în Grecia, te poți înregistra pentru notificări oficiale prin serviciul de comunicare de urgență și poți urmări @112Greece pe rețeaua X (fostul Twitter).

Guvernul britanic recomandă și pregătirea unui „bagaj de urgență” care să conțină documente importante (pașaport, acte de identitate), bani, telefon cu încărcător, medicamente esențiale și polița de asigurare de călătorie.

Este important să te asiguri că polița ta de asigurare acoperă incidentele legate de incendii de vegetație. Multe companii nu oferă compensații dacă alegi să renunți la călătorie din proprie inițiativă, în lipsa unei alerte oficiale din partea guvernului. De asemenea, „pierderile de confort”, cum ar fi imposibilitatea de a părăsi hotelul din cauza fumului sau a pericolului, nu sunt acoperite de majoritatea polițelor standard.

Doar în cazurile în care zborurile sau cazările sunt anulate de furnizori sau de agențiile de turism, turiștii pot primi rambursări. Unele polițe includ clauze de „dezastre naturale” sau „întreruperea călătoriei”, dar este esențial să verifici acest aspect înainte de plecare.

Editor : C.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cum eşti prins imediat că ai depăşit viteza în Bulgaria. Maşinile în care stau ascunşi poliţiştii de la...
Digi FM
Un tânăr care a crescut în grija statului a luat BAC-ul cu 8,53. Cum a reușit să își schimbe destinul și ce...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Noi dezvăluiri despre moartea lui Lauren Bennett. Tatăl artistei, declarații dure: „Nu a primit tratamentul...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Actrița care a cucerit-o total pe Sharon Stone: "Cea mai șic și talentată femeie din showbiz"
Adevarul
Piața neagră a luxului. Cum vinde Rusia SUV-uri BMW contrafăcute la preț premium
Newsweek
Top 10 pensii în România. Judecătorii primesc 25.400 lei. Militarii - 5.800. Oamenii obișnuiți au 2.820 lei
Digi FM
Cât costă prosopul de plajă cu Călin Georgescu în slip. Produsul inedit, scos la vânzare pe internet, a...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Nu doar alimentația face diferența. Trăsătura comună a oamenilor care ajung să trăiască 100 de ani
Digi Animal World
Momentul în care un crocodil uriaș se apropie de două modele în timpul unei ședințe foto. Ce a pățit animalul...
Film Now
Ana de Armas, impecabilă în costum de baie, în vacanță cu prietenii. Ce s-a întâmplat cu povestea de iubire...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...