IAȘI. Ginecolog acuzat de malpraxis

Data publicării:
a 20murit 20la 20o 20lun 20dup 20ce 20a 20n 20scut-50495

Femeia era la a treia sarcină. Când au apărut durerile, a mers singură la Maternitatea Elena Doamna, pe 7 ianuarie. Abia după 10 zile a intrat în sala de operație. Dar nu pentru cezariană, ci pentru naștere naturală. Soțul tinerei îl acuză pe medic pentru complicațiile apărute. Imediat după naștere, starea femeii s-a înrăutățit.

Medicul Ștefan Buțureanu nu se consideră vinovat pentru ce s-a întâmplat cu pacienta sa. Familia femeii a depus plângere la Parchet și la Colegiul Medicilor.

În 2010, la aceeași maternitate, o femeie aflată în sala de operație a intrat în comă după ce medicii nu au reușit să o intubeze. A fost mutată la Spitalul de Neurochirurgie, unde a murit. Medicul anestezist de la maternitate s-a ales doar cu o mustrare, iar Parchetul nu a terminat nici acum ancheta.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât este rezerva de aur a României. Motivul pentru care Mugur Isărescu o ține blocată
Digi FM
“Fata asta a făcut mai mult decât toată artistărimea din ultimii ani”. Elena Cârstea o apără pe Alexandra...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Britney Spears, scandal într-un restaurant. Martorii spun că a țipat, a lătrat și s-a plimbat cu un cuțit în...
Film Now
John Travolta, cu beretă pe cap, lacrimi în ochi și fiica la braț, la Cannes. A primit Palme d’Or onorific...
Adevarul
Autostrada din mijlocul oceanului care costă 200 de milioane de euro pe kilometru. Proiectul SF construit de...
Newsweek
Vestea așteptată de 2.000.000 pensionari. CCR a anunțat că va analiza dacă CASS la pensie încalcă legea
Digi FM
Gabriela Cristea, mai încrezătoare ca niciodată în costum de baie, după ce a slăbit 30 kg. "Simțeam că mă...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
5 lucruri pe care un cardiolog le face zilnic pentru a reduce principala cauză de infarct: "Schimbări mici...
Digi Animal World
Descoperirea șocantă făcută de un bărbat în propriul dormitor. Ce se ascundea în perna sa: „Așa ceva nu am...
Film Now
Sunt căsătoriți de 33 de ani. Michelle Pfeiffer și soțul ei, doi îndrăgostiți pe covorul roșu la un eveniment...
UTV
Marilu Dobrescu și Nicole Cherry sunt acuzate că ar fi fost plătite să promoveze Malta la Eurovision. „Sunt...