Video Bărbat de 23 de ani, reținut la cinci luni după plângerea unei tinere care acuză ca a agresat-o sexual într-o stație de tramvai

Data publicării:
barbat catuse arestat
Foto: Shutterstock

Un bărbat în vârstă de 23 de ani este cercetat pentru ultraj contra bunelor moravuri și agresiune sexuală, potrivit Poliției Capitalei, după ce o femeie de 22 de ani a acuzat în vară că ar fi pipăit-o și încercat să o dezbrace, în timp ce aștepta singură într-o stație de tramvai din Sectorul 1. Individul, bănuit de comiterea mai multor infracțiuni, a fost reținut marți, 12 noiembrie, și plasat ulterior sub control judiciar pentru 60 de zile. 

Cercetările au fost declanșate la data de 11 iulie 2024, când polițiștii Secției 1 Poliție au fost sesizați de către o tânără că ar fi fost victima unei infracțiuni de natură sexuală, ce a reieșit ulterior și din investigațiile autorităților:

„La data de 1 iulie a.c., în jurul orei 22.30, în timp ce tânăra se afla într-o stație de transport în comun, situată în incinta unui pasaj din Sectorul 1, un bărbat ar fi săvârșit prin constrângere, acte de natură sexuală și ar fi atins-o într-o zonă intimă, încercând să-i scoată un obiect vestimentar. Totodată, în aceeași împrejurare, aflându-se într- un loc public, bărbatul ar fi săvârșit acte de exhibiționism”, a informat Poliția Capitalei.

Potrivit unor surse judiciare, tânăra a reclamat că în timp ce se afla în stația de STB din pasajul Victoriei un individ a venit și a pipăit-o pe sâni, apoi a încercat să îi dea jos rochia. Tânăra l-a împins și bărbatul s-a îndepărtat.

Conform surselor citate, agresorul s-ar fi dus după ea și ar fi început să se masturbeze.

Din activitățile desfășurate, a reieșit că bănuitul, bărbatul de 23 de ani, mai are și alte antecedente:

  • „la data de 26 iulie 2024, în jurul orei 12.00, în timp ce se afla în stația de transport în comun, menționată anterior, bănuitul ar fi săvârșit acte de exhibiționism, în prezența unui femei, provocând indignarea acesteia.
  • în cursul zilei de 9 noiembrie 2024, în jurul orei 18.30, în timp ce se afla în același loc, bănuitul ar fi săvârșit, din nou, astfel de acte. Și în această situație, actele ar fi fost comise în prezența altei femei”, adaugă polițiștii.

Bărbatul este sub control judiciar pentru 60 de zile, după ce a fost reținut inițial 24 de ore. 

Cercetările sunt continuate de către Secția 1 Poliție, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ultraj contra bunelor moravuri și agresiune sexuală.

Editor : Andreea Stanciu

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Mulți români pot rămâne fără acces la banii din cont dacă ignoră aceste detalii. Situațiile în care cardul...
Digi FM
Ce s-a schimbat în viața Lilianei Ștefan după despărțirea de Dan Bittman. Cu ce se ocupă în 2026: ”A trebuit...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Loredana Groza, antrenament în colanți mulați și top scurt. În câteva săptămâni împlinește 56 de ani, dar e...
Film Now
Geena Davis, mărturisiri despre începuturile carierei sale. Ce greșeli a făcut în filmul ei de debut: „Nu...
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic...
Newsweek
Pensiile scad cu 20%. Vârsta de pensionare crește cu 2 ani. De ce România nu scapă de acest scenariu global?
Digi FM
Are 17 ani și o afacere profitabilă într-un loc care multora le-ar da fiori. Cu ce se ocupă o adolescentă din...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
4 lucruri pe care cardiologii spun să le faci după ora 17:00 ca să îți protejezi inima. Rutina de seară...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Jon Voight, devastat de planurile fiicei sale Angelina Jolie. Apropiați: „Se teme că nu se vor mai împăca...
UTV
Vedetele din România au atras privirile la Cannes 2026. Mădălina Ghenea și Andreea Esca au strălucit pe...