Ministerul Educației a publicat noi teste de antrenament pentru Bacalaureat și Evaluarea Națională

Data publicării:
Elevi care sustin examenul de bacalaureat
Foto: Agerpres

Ministerul Educației a publicat miercuri, 22 aprilie, un nou set de teste de antrenament pentru examenele de Evaluare Națională și Bacalaureat. Reamintim că primul set de resurse de antrenament pentru elevii care vor susține examenele naționale a fost publicat pe 30 martie.

Subiectele sunt publicate fără baremele de notare, care vor fi făcute publice la o dată ulterioară.

DESCARCĂ AICI Teste de antrenament Bacalaureat

DESCARCĂ AICI Teste de antrenament Evaluare Națională

Elevii au revenit, miercuri, din vacanţă. Cursurile vor continua în regim online 

Cursurile școlare s-au reluat miercuri, urmând să se desfășoare tot în regim online și în următoarea perioadă. Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Şcolar din Bucureşti, Roxana Cercel, se reia activitatea activitatea conform programei şcolare.

„Se reia activitatea în toate şcolile conform structurii anului şcolar, iar recomandarea Inspectoratului Şcolar şi a Ministerului Educaţiei este de a se proceda în continuarea învăţarea de acasă".

Elevii claselor a opta şi a 12-a au la dispoziţie ore de curs prin intermediul programului TELEŞCOALA, ce poate fi urmărit pe postul TVR2.

Ministerul Educației a anunțat în 1 aprilie că structura anului școlar 2019 - 2020 nu a fost modificată.

Ministrul Educației garantează că anul școlar 2019 - 2020 nu va fi înghețat

Monica Anisie, ministrul Educației, garantează că elevii nu vor repeta anul școlar din cauza pandemiei. „În orice situaţie, chiar şi în scenariile cele mai sumbre, în orice situaţie, noi vom încheia anul şcolar 2019-2020”, a declarat Monica Anisie într-un interviu pentru Digi24.

Elevii care nu au deja cele două note necesare încheierii mediilor pentru semestrul al doilea vor primi aceste note după reluarea cursurilor. Ministrul a anunțat marți că Bacalaureatul și Evaluarea Națională ar putea avea loc în iulie, însă fără materia din semestrul al doilea.

Editor: I. I. 

 

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
În ce insule din Grecia a fost observat peștele-iepure. Harta zonelor monitorizate de autorități
Digi FM
Scandal la Evaluarea Națională 2026. Profesorii acuză că au fost ținuți până la opt ore în școli din cauza...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
"M-a înjurat în nemțește crezând că nu mă prind". Ce a pățit Andreea Bănică pe Aeroportul Otopeni înainte de...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Angelina Jolie, dezvăluiri rare despre ultimii ani: „Într-un fel, viața m-a frânt puțin!” Cum a schimbat-o...
Adevarul
Premierul maghiar Péter Magyar lansează „Operațiunea Purgatoriu” pentru eliminarea „mafiei lui Viktor Orbán“
Newsweek
Pensionar cu 7 ani la grupa a II-a, pensie de doar 1.700 lei. Câți ani a muncit în total? Cum a pierdut bani?
Digi FM
„A fost ciudat să am Hollywoodul în salonul de spital”. Angelina Jolie, față în față cu una dintre cele mai...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
De ce șoferii nu au rău de mașină. Organismul folosește simultan informații din mai multe surse
Digi Animal World
O pisică își forțează stăpâna să treacă printr-un moment stânjenitor în fiecare zi. Gestul pe care felina îl...
Film Now
Tom Hanks rupe tăcerea la 26 de ani de la „Naufragiatul”. Scena pe care refuză să o privească și astăzi: „Mă...
UTV
Cabral a vorbit despre viața după divorțul de Andreea Ibacka. „Stau cu copiii și merg să pun muzică la câteva...