Ministrul Educației spune că adeverințele pentru Bac sunt recunoscute și în străinătate

Data publicării:
remus pricopie la digi

Există un circuit internațional al informației privind tipul de documente pe care fiecare stat îl eliberează în diferite momente. Aici e vorba de promovarea bacalaureatului și documentul care atestă asta. Aceste adeverințe, introduse ca urmare a unei modificări făcute săptămâna trecută prin ordin de ministru, vor fi valabile în România și în străinătate”, a declarat ministrul Remus Pricopie în emisiunea „Kilometrul 0” de la Digi24.

Actele urmează să fie eliberate începând de luni și vor fi valabile timp de un an, a spus ministrul. Adeverinţele pot fi folosite un an, timp în care se va clarifica situaţia legată de tipărirea diplomelor de bacalaureat.

Procurorii DNA au început o anchetă după ce au descoperit că firmă privată deţine monopolul pentru imprimarea documentelor. 

Exista o direcție a Ministerului și, după Revoluție, a devenit o instituție în afara ministerului, după care a devenit regie autonomă, statul acționar 100%, după care a trecut la Ministerul Economiei și a fost privatizată și între timp a devenit 100% instituție particulară. (...) De când s-au semnat primele convenții și până azi au apărut niște legi privind achizițiile și ne aflăm în afara acestui cadru legal”, a explicat Remus Pricopie.

Remus Pricopie a mai declarat că, în două săptămâni, guvernul va decide ce tipografie va imprima diplomele, dar că cel mai probabil va fi Imprimeria Naţională.

Meditații „instituționalizate”, plătite din fondurile structurale

Absolvenţii de liceu care nu au promovat bacalaureatul în anii anteriori vor putea da examenul într-o a treia sesiune. Ministrul Educaţiei spune că atât ei, cât şi elevii de clasa a XII-a, vor putea beneficia de „meditaţii instituționalizate” plătite din fonduri europene.

„Constatăm că din cei care nu reușesc în anul absolvirii să promoveze, numărul celor care promovează în anul următor e foarte mic, 25-35%. Acești tineri nu mai au capacitatea să ajungă la nivelul de pregătire ca să treacă acest examen foarte serios”, a argumentat ministrul.

De această schimbare ar putea beneficia 200 de mii de absolvenţi de liceu care nu au promovat examenul de maturitate în anii trecuţi.  



Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce avere are Lia Olguța Vasilescu. Salariul pe care îl primeşte ca primar al Craiovei
Digi FM
Oana Pellea, revoltată după ce imaginea tatălui ei a fost folosită fără drept: „Păcat este că profitați de...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
O prietenie rară la Hollywood. Taylor Swift, eseu dedicat „empaticei” Dakota Johnson, în „Time”: „Pot garanta...
Film Now
Sandra Bullock surprinde la revenirea în public. Look-ul îndrăzneț cu care a făcut senzație și îmbrățișările...
Adevarul
Securitatea spitalelor, o glumă pe bani publici: de la bătăi cu topoare la furtul instalației de oxigen. Cine...
Newsweek
Sfârșitul Europei. Populația scade cu 50.000.000 de persoane. Pensiile nu se pot plăti. România prinsă în horă
Digi FM
Semnalul de alarmă tras de salvamontiști după ce șerpii sunt tot mai des întâlniți pe munte. Simptomele...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Consumul ocazional de alcool în exces, mai periculos decât pare. Ce au descoperit cercetătorii
Digi Animal World
Trei rase de câini pe care ar trebui să le eviți. Una poate „ucide lupi”
Film Now
Gabriela Spanic, adevărul despre cum se menține în formă la 52 de ani: „Îmi place să fac sport!” Actrița a...
UTV
Andreea Raicu reacționează după piesa „Mamacita”, lansată de băieții Antoniei și ai lui Alex Velea. „Nu m-a...