PSD vrea o Autoritate de Interceptare

Data publicării:
dosare procurori

PSD vrea să elimine colaborările dintre parchete și SRI, așa că propune înfiinţarea unei Autorități Naţionale de Interceptare, o structură care ar urma să se ocupe exclusiv de astfel de mandate.

Social-democrații susțin că doar așa nu ar mai avea suspiciuni cu privire la implicarea ofițerilor serviciilor în Justiție și Politică.

Propunerea nu este nouă. Încă din 2016, când judecătorii constituționali au decis că SRI nu mai poate face interceptări pentru procurori, ci doar poate pune logistica la dispoziția parchetelor, șeful Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, a propus să se creeze o altă instituție care să se ocupe de mandatele de supraveghere tehnică.

Acum, în plin scandal referitor la protocoalele secrete, social-democrații reiau ideea. Proiectul a fost prezentat ieri în Comitetul Executiv al formațiunii de guvernământ.

 

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
De ce România nu poate fi apărată doar cu baze militare. Cele trei autostrăzi care au devenit esențiale...
Digi FM
Un fost pilot de Formula 1 face un apel emoționant către familia lui Michael Schumacher: "Indiferent de...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Camila Cabello s-a despărțit de iubitul miliardar, dar nu stă să plângă. A ajuns în Grecia, la plajă, și a...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Sebastian Stan a devenit tată. Annabelle Wallis, iubita actorului originar din Constanța, a născut primul...
Adevarul
Orașul european superb de care mulți turiști nu au auzit. Are aproape 900 de ani de istorie, străduțe de...
Newsweek
Pensiile ar urma să crească la 1 ianuarie cu 6-8%. Ce bani în plus ar putea primi pensionarii?
Digi FM
Fiul mai puțin cunoscut al lui Jon Bon Jovi calcă pe urmele tatălui său, dar spune pas celebrității: „Îți...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Un „intrus” de mărimea planetei Pluto a provocat haos în jurul lui Neptun. Semne ale unui cataclism...
Digi Animal World
Un rechin a regurgitat un arici viu și nevătămat, în fața unor cercetători: „Am reușit să fac o singură poză”
Film Now
Christina Applegate a revenit acasă, după patru luni în spital. Primele informații despre actriță
UTV
Alina Pușcău a dezvăluit că se confruntă cu o boală gravă. „Am cinci tumori. Vă rog să vă rugați pentru mine”