Surse: Guvernul s-a răzgândit și modifică măsurile decise marți seara. Nu se mai interzice dansul la terase

Adriana Duțulescu Data actualizării: Data publicării:
orban21
Sursa foto: Agerpres Foto

Guvernul va modifica măsurile adoptate marți seara pentru limitarea răspândirii noului coronavirus, după ce a fost criticat pentru discriminarea cuplurilor necăsătorite care merg la plajă și pentru interzicerea dansului în localurile publice. Surse guvernamentale au declarat pentru Digi24.ro că dansul va fi permis în continuare. 

Operatorii economici vor avea obligația să ia masuri pentru limitarea numarului de clienți la numărul locurilor pe scaune ”și a oricăror activități care presupun interactiunea fizică între clienți”. În hotărârea adoptată marți seara de CNSU, scria că terasele vor fi închise la ora 23.oo, iar „operatorii economici au obligația să ia măsuri pentru limitarea numărului de clienți la numărul locurilor pe scaune, precum și a oricăror activități care presupun interacțiunea fizică între clienți, inclusiv dansul”.

În privința măsurilor pe care le vor aplica la plajă, cei din Guvern vor elimina cuvântul „soți” din textul hotărârii, și vor introduce o nouă formulare: Este obligatorie distanța de 2 metri între oricare două persoane cu excepția membrilor aceleiași familii și adulților care însoțesc copii. 

Terasele se vor închide la ora 23. 

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Un triunghi albastru într-un pătrat portocaliu, semnul de pe blocurile din Capitală ignorat de cetăţeni. Ce...
Digi FM
5 vedete care au fost interzise la galele de premiere. Will Smith are interdicție pe 10 ani la Oscaruri
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ed Sheeran, după ce soția sa a fost diagnosticată cu cancer în timpul sarcinii: „Cea mai grea zi din viața...
Film Now
De ce nu s-a căsătorit niciodată Al Pacino. Actorul, tatăl a patru copii, a avut relații cu mai multe actrițe...
Adevarul
Mărturii tulburătoare ale victimelor lui Bivolaru, într-un nou documentar. Cum a fost prins gurul MISA
Newsweek
Guvernul anunță oficial cu cât cresc pensiile în 2027, 2028 și 2029? Cât va fi pensia medie?
Digi FM
"George Simion e ostaticul lui Maricel Păcuraru, al lui Dan Dungaciu și al lui Petrișor Peiu". Un fost aliat...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Când este echinocțiul de primăvară 2026. De ce ziua nu este, totuși, perfect egală cu noaptea
Digi Animal World
A adoptat un motan și a crezut că i-a salvat viața. După trei ani a aflat că riscă 300.000€ amendă și...
Film Now
Dakota Johnson, pictorial de senzație la 36 de ani. Fanii, uimiți: „Nimeni nu poate fi ca tine când e vorba...
UTV
Liviu Vârciu reacționează după ce Lucian Mitrea a povestit că l-a găsit în pat cu Andreea Bănică