Raed Arafat: Încercăm să evităm valul trei al pandemiei prin prevenție. Nu se pune problema de lockdown

Data actualizării: Data publicării:
Raed Arafat seful dsu cu masca de protectie
Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență Foto: Inquam Photos / George Călin

Pandemia nu s-a terminat, chiar dacă situația este una bună, stabilă, spune secretarul de stat Raed Arafat. În situația în care apar focare ca urmare a deschiderii școlilor, se vor lua măsuri de carantină zonală, însă, în prezent, lockdown-ul este exclus.

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU), Raed Arafat, a declarat că autoritățile se pregătesc pentru valul 3 al pandemiei în primul rând prin încercarea a-l evita. Acesta recomandă respectarea măsurilor până când vom ajunge în situația Israelului, de exemplu, cu destul de mulți oameni vaccinați.

"În primul rând pregătirea este prin a evita apariția valului 3, prin respectarea regulilor, respectarea purtării măștii, respectarea măsurilor care sunt recomandate la acest moment și vedem că e greu. Lumea clar că s-a săturat. În același timp, văzând că suntem într-o situație relativ bună măcar cu stabilitate la acest moment, mulți cred că s-a terminat. Noi încercăm să atragem atenția tuturor că situația nu s-a terminat, poate să se înrăutățească din nou și din cauza asta trebuie să respectăm regulile în continuare până avem un număr suficient de oameni vaccinați, așa cum a făcut, de exemplu, Israelul", a spus Arafat, la Antena 3, citat de Mediafax.

Șeful DSU a spus că secțiile de ATI să continue să existe pentru a prelua pacienții în stare gravă, cu COVID-19.

În prezent, România este mult sub vârful din noiembrie, când erau peste 1.300 de pacienți în ATI.

Arafat: Există unele cifre care sugerează creșteri, dar încă sunt controlabile

Totodată, Raed Arafat a spus că sunt situația poate fi ținută sub control la acest moment.

"Există unele cifre care sugerează creșteri, dar încă sunt controlabile. Nu pot să spun că avem creșteri vertiginoase care să alerteze și există alte cifre care arată o staționare, un platou, așa că urmărim situația și acolo unde e nevoie s-au luat măsuri de carantinare zonală pe localități mici, în Maramureș, în Timiș, am avut mai multe localități care au fost carantinate, pentru a opri creșterea care ajunsese în unele cazuri la peste 8 – 9 la mie", a declarat șeful DSU.

Întrebat dacă este posibil un nou lockdown, în situația în care apar cazuri de infectare cu SARS-CoV-2, cu tulpini noi, Arafat a răspuns că exclude acest lucru în prezent.

"Eu sper să nu ajungem acolo. Nu se pune problema de lockdown în niciun caz, dar măsuri locale, măsuri zonale, asta da, poate crește numărul lor dacă ajungem la o situație de creștere semnificativă în unele zone", a afirmat șeful DSU.

Editor : Georgiana Marina

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Casă construită fără autorizaţie. Cum poţi scăpa de amenda de la primărie sau Poliţia Locală
Digi FM
Fiica cea mare a lui Barack Obama a împlinit 28 de ani. Cum arată azi Malia și de ce a renunțat la numele de...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
A rupt tăcerea după 20 de ani. Alanis Morissette, declarații despre despărțirea de Ryan Reynolds: „Am un...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Sean Penn va regiza un film despre asaltul asupra Capitoliului și vrea în rolul principal un actor...
Adevarul
De ce arborii plantați de China în cadrul amplului program de reîmpădurire cresc cu 66% mai repede decât...
Newsweek
Avocatul Poporului refuză implicarea în creșterea pensiilor militare. Weber are 3 pensii de 5.000€/lună
Digi FM
„Cea mai bună decizie din viața mea”. Julia Roberts și Danny Moder au împlinit 24 de ani de căsnicie. Selfie...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Creierul are de suferit dacă faci asta în fiecare dimineață. Nu ai nevoie de o rutină complicată pentru a...
Digi Animal World
De ce nu este recomandată zgarda pentru câini în timpul caniculei. Avertismentul medicilor veterinari
Film Now
Cine ar trebui să fie noul James Bond? George Clooney a dezvăluit favoritul său: „Este înalt, atrăgător...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...