Eurostat. Românii sunt printre cei mai săraci europeni

Data publicării:
04122012 20m 20saracie 20eurostat-36794

Mai săraci decât românii sunt doar bulgarii: jumătate din populaţia ţării vecine are un trai foarte greu. La polul opus, se află Cehia, alături de Olanda şi Suedia. Datele mai arata ca un sfert dintre europeni sunt în pragul sărăciei, din cauza gravei crize economice de pe continent.

40 la sută dine români au fost ameninţaţi de sărăcie în 2011, arată datele Eurostat. Deși veștile nu sunt tocmai bune, situația s-a îmbunătățit ușor față de anii precedenti.

Mai rău stau vecinii bulgari, care sunt cei mai săraci locuitori ai Uniunii. Jumătate din populația țării se plasează în pragul sărăciei.

În Grecia, ţara cea mai puternic afectată de criza economică, 31 la sută din populaţie este afectată de condițiile grele de trai.

Nici în Germania, prima economie europeană, statisticile nu sunt dintre cele mai bune: 20 la sută din nemți trăiesc aproape de limita sărăciei.

La polul opus, ţările cu cel mai mic număr de săraci sunt Cehia, urmată de Olanda şi Suedia.

Ce cred analiștii

Analistii cred că perspectivele sunt în continuare sumbre. Zona euro este, din nou, în recesiune, iar ţărilor care au apelat la ajutorul financiar internaţional li se vor adăuga în curând Cipru şi, cel mai probabil, Slovenia.

Mai mult, programul prin care europenii săraci primesc gratuit ajutoare alimentare nu este privit cu ochi buni. În următorul buget, pentru 2014-2020, Comisia Europeană propune o suplimentare a fondurilor pentru acest program, până la 2,5 miliarde de euro.

Statele care contribuie cel mai mult la bugetul comunitar nu sunt însă în totalitate de acord. În plus, ţările Uniunii vor trebui să plăteasca 15 la sută din costul programului la nivel naţional, în condiţiile în care, până acum, finanţarea venea în totalitate de la Bruxelles. De acest program beneficiază şi 3,2 milioane de români.

Români afectaţi de sărăcie

2008 - 44.2%

2010- 41.4 %

2011 - 40.3%

Sursa: Eurostat

Europeni în pragul sărăciei

Media europeană - 24,2%

Bulgaria - 49%

Lituania - 40%

Cehia - 15%

Olanda, Suedia - 16%

Luxembrug, Austria - 17%

Sursa: Eurostat

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ancheta morții lui Mario, dată peste cap. Mai există un suspect, familiile au început să vorbească: „Să îl...
Digi FM
Amal, fermecătoare la brațul lui George Clooney, în Italia. Avocata și starul de Hollywood au atras toate...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Motivul din spatele deciziei radicale pe care Kelly Clarkson a luat-o la 6 luni de la moartea fostului ei...
Film Now
Channing Tatum, imagine de pe patul de spital. Starul din „Magic Mike”, supus unei intervenții chirurgicale
Adevarul
Rezerviști inapți, mobilizați anul trecut. Cum a fost modificată legislația
Newsweek
Pensie mai mică după recalculare. Un pensionar rămâne fără 1.000 lei pe an. Specialiștii explică de ce
Digi FM
„Superbă”. Charlize Theron, apariție surpriză la ceremonia de deschidere a JO 2026. Actrița a transmis un...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Cauza morții lui Jane Austen a rămas un mister timp de peste 200 de ani. Ce indicii oferă scrisorile și...
Digi Animal World
Doi bărbați au salvat un porc și l-au învățat să folosească toaleta: „Îl iubim, nu este animalul nostru de...
Film Now
Halle Berry, adevărul despre Oscarul pentru Monster’s Ball: Nu mi-a schimbat cursul carierei. A doua zi eram...
UTV
Mira și Andrei Bănuță sunt sau nu un cuplu. Artistul lămurește zvonurile apărute după aparițiile lor pe scenă