O profesoară din Slobozia este anchetată pentru că a înjurat și a țipat la elevi. „A murit asta?!”

Data actualizării: Data publicării:
elevi

Este anchetă disciplinară într-o școală din Slobozia. Vizată este o profesoară de limba franceză, acuzată de comportament inadecvat în fața elevilor. Totul a pornit de la o înregistrare audio, în care dascălul își jignește elevii.

Discuție profesoară – elevi:

Profesoară: „Asta a leșinat că are test la matematică. Ați înteles? Tot proastă e şi tot o să rămână corigentă!

(...)

Uitaţi-vă la mine, măi, tâmpiţilor! Când vă spun să număraţi, îmi spuneţi câte. Bă, m-aţi auzit? Bă, m-aţi auzit?

(...)

A murit asta?! Ziceţi, mă, a murit sau nu? Păi și-atunci, ce ***** mă-sii s-a întâmplat aici?”.

Incidentul ar fi avut loc vinerea trecută, la Liceul Pedagogic Matei Basarab din Slobozia.

Iulia Stanciu, jurnalist Digi24: Acest incident s-a întâmplat în data de 10 decembrie la Liceul Pedagogic din orașul Slobozia, județul Ialomița.

Elevii de clasa a X-a se pregăteau să dea teză la matematică, dar unei copile i s-a făcut rău.

Directorul instituției a ajuns acolo și a sunat la 112 și a anunțat acest eveniment. Puțin mai târziu a ajuns și diriginta elevilor, o profesoară de Limba Franceză. Aceasta s-a supărat pe elevi, crezând că ei au anunțat medicii să vină la liceu să o ia pe eleva respectivă. Le-a adresat cuvinte care nu fac cinste unui dascăl.

Am încercat să luăm legătura cu această doamnă profesor, dar nu am reușit până în acest moment.

Conform inspectorului-șef al ISJ Ialomița doamna profesoară și-a dat demisia din funcția de diriginte și și-a recunoscut vina. Este cercetată de o comisie a liceului și în același timp IPJ Ialomița a deschis o anchetă în acest caz.

De menționat este că de când s-a întâmplat acest eveniment, de vinerea trecută, profesoara de Limba Franceză nu a mai venit la școală și conform unor surse din anchetă, se pare că i s-ar fi făcut rău și chiar s-a prezentat la UPU a Spitalului din Slobozia

Editor : A.C.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Meseriile pe care tinerii le-au ocolit ani la rând sunt acum la mare căutare. Salariile ajung la 7.000 de euro
Digi FM
Alina Pușcău, noi detalii despre lupta cu cancerul: „Mi-a fost rău. E greu, dar Dumnezeu face minuni”
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Delia, descoperită din întâmplare în liceu de Nick de la N&D. Ce i-a spus artista când a fost rugată să...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Jon Hamm, la plajă cu soția. Actorul din „Mad Men” urmează să devină tată pentru prima dată, la vârsta de 55...
Adevarul
„Pe Via poți să mergi ore întregi fără să vezi un alt om”. Comparația virală între Via Transilvanica și...
Newsweek
Ce pensie va avea un pensionar care a muncit 35 ani pe un salariu între 4.000 și 5.000 lei?
Digi FM
Doi pensionari din Roma fac senzație pe internet după ce au fost filmați dansând în stradă. Ce mesaj au...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
De ce unii oameni sunt „magnet” pentru ţânţari, în timp ce alţii par să fie ocoliţi de aceste insecte...
Digi Animal World
Rață prinsă cu „viteză excesivă” în Elveția. O rață a zburat prea repede și acum 7 ani, în același loc
Film Now
Kaia Gerber și Homer Gere, ședință foto inedită pentru Vogue. Cum au abordat divorțul dintre Cindy Crawford...
UTV
Cătălin Botezatu critică dur femeile care exagereaza cu operațiile estetice. „Toate vor să arate precum...