Încă un pas înapoi făcut de Donald Trump. Electronicele esențiale importate de SUA sunt scutite de la tarifele reciproce

Data publicării:
telefoane
Foto Getty Images

Electronicele importate în Statele Unite vor fi scutite de tarifele reciproce ale președintelui Donald Trump, potrivit unei notificări a Vămilor și Protecției Frontierelor din SUA publicate vineri seara, informează CNN.

Smartphone-urile, monitoarele de computer și diverse piese electronice se numără printre produsele incluse în excepție. Scutirea se aplică produselor care intră în Statele Unite sau scoase din depozite încă din 5 aprilie, potrivit notificării.

Măsura vine după ce administrația Trump a impus un tarif minim de 145% pentru bunurile chinezești importate în Statele Unite. Tarifele ar avea un impact major asupra giganților tehnologici precum Apple, care produc iPhone-uri și alte produse în China.

Aproximativ 90% din producția și asamblarea iPhone-ului Apple are sediul în China, conform estimărilor Wedbush Securities.

Counterpoint Research, o firmă care monitorizează livrările globale de smartphone-uri, a estimat că Apple are până la șase săptămâni de inventar în Statele Unite. Odată ce oferta se epuizează, prețurile ar suntde așteptat să crească.

Președintele Donald Trump le-a spus reporterilor vineri la îmbarcarea în Air Force One că ar putea exista posibile excluderi de la tarifele sale uriașe.

Ar putea exista câteva excepții din motive evidente, dar aș spune că 10% este un minim”, a spus Trump.

Economiștii au avertizat că costul tarifelor poate fi transferat în cele din urmă asupra consumatorului. Această teamă i-a făcut pe mulți americani să se grăbească să cumpere articole de mare preț , cum ar fi mașini și electronice, pentru că încrederea consumatorilor a scăzut la minime record.

Administrația Trump spune că aceste tarife ar aduce mai multe locuri de muncă în producție în Statele Unite și ar inversa o scădere de zeci de ani. Dar unele produse nu pot fi fabricate sau găsite cu ușurință în Statele Unite, crescând astfel costurile de producere a acestora în fabricile americane.

Semiconductoarele și microcipurile se numără printre produsele externalizate în mare măsură fabricilor din Asia ca urmare a costurilor mai mici.

Editor : Ș.R.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
ANAF extinde controalele fiscale pentru persoanele fizice. Cine poate intra în vizorul inspectorilor...
Digi FM
Cum a ajuns Messi să se pozeze cu bebelușul Lamine Yamal în 2007. Cei doi se înfruntă acum în finala CM 2026
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Andreea Bănică se mândrește cu felul în care arată în costum de baie la 48 de ani: "Nu încerc să păcălesc...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Sacrificiul pe care Matt Damon nu îl va mai face niciodată pentru un rol: „Nu este ceva ce voi repeta”
Adevarul
Cazul care a divizat Italia: bijutier condamnat „pe viață” pentru că a împușcat doi tâlhari după un jaf. Apel...
Newsweek
CCR sare în ajutorul pensionarilor. Procesele de recalculare a pensiilor nu pot fi oprite cum a cerut guvernul
Digi FM
"Glezna mea este încă ruptă". Lindsey Vonn continuă cea mai dificilă cursă din viața ei, la cinci luni după...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Dick Van Dyke are 100 de ani și spune că acesta este secretul longevității sale. Studiile îi dau dreptate
Digi Animal World
Momentul când un bărbat de 65 de ani este atacat de un bizon: „Era chiar deasupra mea”. Imaginile sunt greu...
Film Now
„Dumnezeule, făceam asta când eram niște copii”. Charlize Theron, cuvinte dulci despre unul dintre actorii ei...
UTV
Loredana Groza a publicat imagini rare din tinerețe, când era o tânără mămică. Fotografiile au apărut de ziua...