Burduja: Avem stocurile de gaze la 103%, am făcut supraplin. Ar trebui să trecem iarna în condiţii foarte bune

Data publicării:
Sebastian Burduja, ministrul Energiei.
Sebastian Burduja, ministrul Energiei. FOTO: Inquam Photos - Sabin Cirstoveanu

Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, spune că autorităţile au făcut „supraplin” în ceea ce priveşte stocurile de gaze pentru iarna aceasta. S-au înmagazinat 3,3 miliarde de metri cubi, a precizat ministrul. El spune că într-o iarnă „normală”, cu cel mult două episoade de ger pe lună, România nu va avea probleme și va putea să ajute și Republica Moldova, dacă va fi nevoie, cu livrări de gaze, potrivit News.ro.

„Situaţia sistemului electroenergetic naţional este corectă în momentul de faţă: avem stocuri de cărbune în parametri normali, suntem pregătiţi, avem gradul de umplere pentru lacurile de acumulare undeva la 74 spre 75%, avem stocurile de gaze la 103%, am făcut acest supraplin, depăşim capacitatea normală, deci ar trebui să trecem iarna în condiţii foarte bune şi doar cu gaz românesc. Asta înseamnă că, în baza a ceea ce avem stocat, undeva la 3,3 miliarde de metri cubi plus producţia pe timp de iarnă, ceea ce Romgaz face, vom fi în bună ordine pentru iarna aceasta”, a spus Sebastian Burduja, marţi seară, la TVR Info.

Potrivit ministrului, capacitatea de stocare a României este de trei miliarde de metri cubi.

El a subliniat că nu vor exista probleme „într-o iarnă normală”, iar conform meteorologilor o „iarnă normală” este una cu cel mult două episoade de ger pe lună, un episod putând dura până la şapte zile, ministrul adăugând: „Cred că va fi o iarnă normală, asta ne spun datele”.

Burduja a explicat că România continuă să înmagazineze în depozite gaze, având în vedere toamna cu temperaturi ridicate şi consumul scăzut din această perioadă.

 

Conform ministrului, au fost făcute investiţii în sistemul de stocare a gazelor din România, iar acestea vor continua.

„Chiar în limita unor disponibilităţi, atunci când fraţii de peste Prut cu prioritate ne vor solicita ajutorul, vom fi acolo pentru ei, aşa cum am fost şi în iernile trecute”, a spus ministrul.

Editor : M.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ce venituri nu îți cresc pensia, chiar dacă ai plătit impozit pentru ele. Multi români nu cunosc legea
Digi FM
Cristi Borcea, în vacanță cu 8 dintre cei 9 copii ai săi. Imagine rară de familie din Grecia: „Pentru unii e...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ce avere a lăsat în urmă Bonnie Tyler, după 50 de ani de carieră. Artista și soțul ei n-au avut copii
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Actrița care a cucerit-o total pe Sharon Stone: "Cea mai șic și talentată femeie din showbiz"
Adevarul
De ce Putin nu vrea să încheie războiul. Explicațiile unui mare finanțist: „Dacă pierde puterea, va fi...
Newsweek
Anunț de la Casa de Pensii. Documentul care trebuie depus de unii pensionari de la 1 iulie. Rămân fără pensie
Digi FM
Brad Pitt și iubita cu 29 de ani mai tânără, în tribune la CM 2026. Un cuplu celebru la Hollywood le-a stat...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Ce se întâmplă, de fapt, în organism după ce îți faci un tatuaj. Descoperirea care i-a pus pe gânduri pe...
Digi Animal World
Un urs a intrat într-un hotel la 5 dimineața, a băut apă din hol și a dat buzna peste turiști în cameră...
Film Now
Russell Crowe și-a sărbătorit fiul de 20 de ani cu o poză în care își arată mușchii. Fanii au remarcat...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...