Agenția Fitch a retrogradat China. Care sunt consecințele pentru cea de-a doua economie a lumii

Data publicării:
The US flag, the Chinese flag, and the shopping basket. The inscription on their background: trade war.
Imagine cu caracter ilustrativ. Sursa foto: Profimedia Images

Agenţia de evaluare financiară Fitch a coborât joi, cu o treaptă, ratingul suveran al Chinei, citând aşteptările referitoare la o continuă înrăutăţire a finanţelor publice şi o creştere rapidă a datoriei, transmite Reuters.

Retrogradarea Chinei, a doua economie a lumii, a venit la o zi după ce preşedintele SUA, Donald Trump, a impus tarife pe scară largă la importurile provenite din principalii parteneri comerciali ai SUA, iar China a fost una din cele mai grav lovite, însă Fitch a precizat că această decizie nu a fost inclusă încă în prognozele sale.

Joi, Fitch a coborât ratingul pentru datoriile pe termen lung în valută ale Chinei de la "A plus", până la "A", la un an după ce a modificat perspectiva asociată ratingului de ţară.

„Retrogradarea reflectă aşteptările noastre referitoare la o continuă înrăutăţire a finanţelor publice ale Chinei şi o creştere rapidă a datoriei publice în perioada de tranziţie economică a ţării", a informat Fitch într-un comunicat de presă .„Ne aşteptăm ca raportul datorie guvernamentală/PIB să-şi continue tendinţa de creştere semnificativă în următorii ani, alimentat de deficitele mari şi creşterea slabă a PIB-ului nominal", adaugă agenţia de evaluare.

Fitch se aşteaptă ca deficitul guvernamental al Chinei să crească până la 8,4% din PIB în 2025, de la 6,5% din PIB în 2024, semnificativ peste media de 2,7% a ţărilor care beneficiază de un rating de tip "A". În schimb, analiştii Fitch prognozează că ritmul de creştere economică al Chinei va fi de 4,4% în 2025, de la 5% în 2024.

În luna aprilie 2024, Fitch a revizuit perspectiva asociată ratingului suveran al Chinei, la „negativă", de la „stabilă", citând riscurile la adresa finanţelor publice pe măsură ce economia se confruntă cu o incertitudine crescută în tranziţia sa la un nou model de creştere.

În replică, Ministerul chinez al Finanţelor a spus că Beijingul "regretă profund" şi nu recunoaşte retrogradarea Fitch, adăugând că este vorba de o decizie "părtinitoare şi care nu reflectă în totalitate şi în mod obiectiv situaţia reală din China".

Editor : A.R.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Transferurile între rude, în vizorul ANAF? Ce trebuie să știe românii despre banii primiți în cont
Digi FM
Ce vârstă are Dorin Mateiu, bărbatul care a însoțit-o pe Simona Halep în Mykonos. Diferența dintre ei nu a...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
„Nu-ți dau această piesă!”. De ce Linda Perry nu a vrut ca celebra Christina Aguilera să cânte melodia...
Film Now
Cum arată azi Zack, blonduțul din "Salvați de clopoțel". A trecut de 50 de ani, are patru copii și e în formă...
Adevarul
Mizele din spatele desemnării lui Adrian Veștea. Cum vrea Nicușor Dan să blocheze anticipatele și să izoleze...
Newsweek
Un pensionar cu grupe de muncă obține în instanță creșterea pensiei. Ajunge la 5.100 lei cu o cerere
Digi FM
Cine este Adrian Veștea, noul premier desemnat al României. A construit Aeroportul Brașov și a gestionat...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Are 70 de ani, a devenit mamă la 46, dar nu regretă. Geena Davis: „Sunt fericită că am avut copii târziu...
UTV
Andra a făcut furori într-o rochie scurtă și mulată. Cum a reusit artista să slăbeasca 10 kilograme