Cea mai "criminală" poliție a ucis 5 oameni pe zi în 2019

Data actualizării: Data publicării:
Brazilan Armed Forces Begin Patrolling Venue Areas Ahead of Rio 2016 Olympic Games
Foto: Mario Tama/Getty Images

Numărul victimelor poliției din orașul brazilian Rio de Janeiro a atins un record în 2019, iar autoritățile locale încearcă să implementeze măsuri dure pentru a combate violența, informează BBC.

Polițiștii din Rio de Janeiro au ucis 1.810 oameni în 2019, rezultând o medie de 5 morți pe zi - cel mai mare număr de morți din ultimii 22 de ani.

Criticii forțelor de ordine atribuie creșterea numărului de morți pe seama politicilor care permit înarmarea excesivă a agenților și folosirea lunetiștilor din elicoptere împotriva infractorilor în zone dens populate.

Autoritățile locale susțin că măsurile au dat rezultate, ducând la scăderea numărului de infracțiuni cu violență.

Rio de Janeiro este unul dintre cele mai violente state din Brazilia și zone întinse se află sub controlul grupărilor infracționate, multe dintre ele având legătură cu traficanții de droguri. Cu toate acestea, în ultimii ani, grupările paramilitare formate din polițiști activi și pensionați, cunoscute drept milícias, și-au extins sfera de influență.

Raidurile efectuate de forțele de ordine au crescut anul trecut, pe măsură ce guvernatorul Wilson Witzel a adoptat ceea ce criticii numesc o politică de confruntare. Witzel, un fost judecător și soldat, a preluat funcția în ianuarie 2019 și a spus că autoritățile vor "săpa morminte" pentru a îngropa criminalii dacă este nevoie și a jurat să "măcelărească" orice suspect înarmat.

Numărul victimelor înregistrate în 2019 este mai mare cu 18% decât cel de anul precedent, potrivit autorităților din statul Rio de Janeiro.

Oficialii spun că majoritatea victimelor erau bărbați înarmați uciși în confruntări cu forțele de poliție, însă există suspiciuni că în anumite cazuri a fost vorba despre crime extrajudiciare - persoane care nu au avut parte de proceduri judiciare sau de un proces legal. În alte cazuri, oameni nevinovați au fost confundați cu infractori sau au murit în schimburi de focuri.

În același timp, numărul omorurilor în Rio de Janeiro a scăzut la 3.995, acesta fiind cel mai redus număr din 1991. Scăderea reflectă un trend observat la nivel național, unde crimele au scăzut cu peste 20% în primele nouă luni din 2019.

Potrivit experților, scăderea se datorează mai multor factori, printre care armistițiile încheiate de grupări rivale, transferarea deținuților periculoși în închisori mai sigure, politicilor adoptate de stat și îmbunătățirii economiei braziliene, după ani întregi de criză.

Wilson Witzel, care vrea să candideze și la președinția Braziliei, a sărbătorit pe Twitter cifrele anunțate de autorități, spunând că politicile sale "generează rezultate positive în fiecare lună".

Editor web: Vlad Mironescu

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Salariile care sar de 13.000 de lei net în România. Domeniile în care se câștigă cel mai bine în 2026, la cât...
Digi FM
Prima imagine cu fetița Alexandrei Stan! Fotografia care a topit inimile fanilor pe Instagram
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Alexandra Stan, prima imagine cu fiica ei, la două zile după ce a devenit mamă: „Totul”
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
De ce a renunțat Bo Derek la actorie, deși era în culmea succesului: „Nu mi-am dorit niciodată să fiu actriță”
Adevarul
Alarmă pe USS Abraham Lincoln. Marinari epuizați ar fi încercat să sară peste bord: „Sper să nu mă trezesc...
Newsweek
Când poți ieși la pensie fără penalizare? Care perioade sunt considerate contributive la pensie?
Digi FM
Prima imagine cu fetița Alexandrei Stan! Fotografia care a topit inimile fanilor pe Instagram
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Vietatea care sfidează moartea. Își poate "reseta" viața de nenumărate ori: "Oricât ai încerca, pur și simplu...
Digi Animal World
O pisică misterioasă, vopsită în roșu, observată în Texas. Oficialii trag un semnal de alarmă: „Nu încercați...
Film Now
Tragedia din spatele unui film celebru. Cum a fost abuzată Judy Garland în timpul filmarilor la “Vrăjitorul...
UTV
Alina Eremia a dezvăluit secretul căsniciei cu Edi Barbu. „Ne prostim împreună și redevenim copii”