Lukaşenko spune că armele nucleare nu vor fi folosite: „Trebuie să rămână aici, în Belarus, într-un loc de încredere”

Data publicării:
Alexandr Lukaşenko, preşedintele Belarusului, susţine un discurs la Minsk, pe 16 august 2020.
Aleksandr Lukaşenko spune că armele nucleare nu vor fi folosite. Foto: Profimedia Images

Preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko, cel mai ferm aliat al Kremlinului în războiul său din Ucraina, a declarat că armele nucleare tactice ruseşti desfăşurate în ţara sa nu ar fi folosite niciodată, potrivit Reuters.

Lukaşenko şi preşedintele rus Vladimir Putin au recunoscut că unele arme tactice au sosit în Belarus şi restul urmează până la sfârşitul anului.

Preşedintele Belarusului, într-un discurs marcând ziua naţională a fostului stat sovietic, a spus că staţionarea armelor în Belarus a fost „cea mai fermă iniţiativă a lui”.

„Pe măsură ce avansăm, devenim din ce în ce mai convinşi că armele trebuie să fie staţionate aici, în Belarus, într-un loc de încredere. Sunt sigur că nu va trebui să le folosim niciodată în timp ce ele sunt aici. Şi niciun duşman nu va pune vreodată piciorul pe pământul nostru”, a declarat Lukaşenko la o adunare într-o mare sală, cu mulţi prezenţi fluturând steaguri naţionale roşii şi verzi, potrivit unei emisiuni difuzate online de agenţia de presă de stat BelTA.

Lukaşenko, ca şi Rusia, a acuzat în mod repetat ţările occidentale că încearcă să-i distrugă ţara şi spune că desfăşurarea nucleară este necesară pentru a descuraja potenţialii agresori.

El a anunţat în această lună că unele arme sunt în Belarus şi la un moment dat a sugerat că nu va ezita să le folosească dacă este necesar, adăugând totodată că ar trebui consultări cu Rusia, aminteşte Reuters.

Viceministrul de Externe al Rusiei, Serghei Riabkov, a spus vineri că desfăşurarea nu încalcă Tratatul de neproliferare nucleară din 1968, în timp ce Rusia păstrează controlul armelor. El a declarat agenţiei de presă ruse TASS că desfăşurarea a fost „forţată” asupra Rusiei.

Lukaşenko i-a permis lui Putin să lanseze din Belarus o parte din invazia Ucrainei în februarie 2022 şi a sprijinit războiul

Lukaşenko i-a permis lui Putin să lanseze din Belarus o parte din invazia Ucrainei în februarie 2022 şi a sprijinit războiul, intermediind o înţelegere săptămâna trecută pentru a-i permite şefului mercenarilor Evgheni Prigojin şi luptătorilor săi să-şi mute operaţiunile în ţara sa.

La rândul său, şeful Biroului Naţional de Securitate al Poloniei vecine, Jacek Siewiera, a declarat că luptătorii Wagner mutaţi în Belarus ar putea folosi migranţi din Africa şi din alte ţări pentru destabilizarea Europei Centrale şi de Est.

Comentariile lui Siewiera făcute în Financial Times sunt o referinţă la ciocnirile de la graniţa cu Belarus din 2021, când migranţii au încercat să intre cu forţa în Polonia pentru a-şi continua drumul şi Lukaşenko a fost acuzat că i-a încurajat să vină la el în ţară.

La putere din 1994, el s-a bazat de asemenea pe Putin pentru sprijin de când a folosit forţele de securitate pentru a zdrobi demonstraţiile organizate de protestatari care susţineau că a trucat ultima sa realegere în 2020.

În remarcile sale, Lukaşenko a spus că aceiaşi politicieni belaruşi de opoziţie, acum în mare parte în exil, care au denunţat desfăşurarea armelor, au criticat de asemenea construcţia de către ruşi a unei centrale nucleare care funcţionează acum în Belarus.

„Am mai spus-o că dacă nu ştii ce să faci într-o situaţie sau alta şi duşmanii tăi strigă şi fac tam-tam, să faci exact opusul. Dacă ei ţipă că armele nucleare sunt rele, faceţi contrariul”, a declarat el la adunare.

Editor : Bianca Chirilă

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Perioada care se ia în calcul la pensie, dar nu aduce puncte de stabilitate. Regula pe care trebuie să o știe...
Digi FM
ANAF scoate la licitație un apartament cu două camere la un preț surprinzător. Detaliul important ascuns în...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Ce bine sună muzica fiului lui Chris Martin de la Coldplay! Moses e vocalistul unei trupe care ia avânt
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
De ce a fost aleasă Jordana Brewster să-i fie soră lui Vin Diesel în „Fast & Furious”. Actorul rupe tăcerea...
Adevarul
Cum sunt umflate prețurile la benzinării. O anomalie greu de justificat: Avem petrol, dar carburanți scumpi
Newsweek
Ieșirea anticipată la pensie poate fi anulată dacă nu îți convine suma. Cât timp ai să retragi dosarul?
Digi FM
Povestea din spatele hitului „I Will Always Love You”. Cui i-a dedicat, de fapt, Dolly Parton piesa...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Îți ascunzi mereu furia, tristețea sau anxietatea? Ce se poate întâmpla în creier și în corp, potrivit...
Digi Animal World
Obiecte din casă care pot fi mortale pentru pisici. Specialiștii îi avertizează pe stăpâni: „Țineți-le...
Film Now
Lista scurtă pentru noul James Bond. Cei 6 actori rămași în cursă și favoritul surpriză
UTV
Cine este noul iubit al Laurei Giurcanu. Influencerița a publicat primele imagini alături de Marian Huja