O destinație turistică exotică înregistrează primul deces de COVID după mai mult de 100 de zile fără noi infectări locale

Data publicării:
ventilator coronavirus terapie intensiva
Pacient intubat la terapie intensivă. Foto: GettyImages

Thailanda a raportat primul deces din cauza COVID-19 din data de 2 iunie, la două săptămâni după ce țara a marcat 100 de zile fără transmitere locală a cazurilor de coronavirus, relatează Bloomberg.

Victima este un traducător în vârstă de 54 de ani, care a fost dus cu avionul la Bangkok din Arabia Saudită la începutul acestei luni, după ce a contractat COVID-19, a anunțat Ministerul Sănătăți de la Bangkok. Bărbatul a făcut pneumonie și avea și alte boli.

Bilanțul deceselor ajunge astfel la 59. Țara a raportat ieri 7 cazuri „de import”, provenite de la persoane străine care au intrat în țară. Numărul infectărilor a ajuns la 3,497, în condițiile în care Thailanda este prima țară din afara Chinei în care au fost detectate cazuri de coronavirus.

Premierul Prayuth Chan-Ocha a impus o carantină strictă în martie, dar măsurile au fost relaxate treptat de atunci.

Țara, una din destinațiile turistice exotice preferate de oameni din întreaga lume, se pregătește să primească din nou turiști, cărora să le acorde vize de ședere pe termen mai lung, după o interdicție de 5 luni. Thailanda încearcă astfel să reducă din scăderea economică provocată de criza coronavirusului.

Editor : Monica Bonea

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât costă o apă plată la 500 ml pe litoralul românesc. Un turist a fotografiat prețul pentru dovadă: „Prețuri...
Digi FM
Noile azile ale groazei? 400 de persoane au murit și au fost îngropate pe un teren din apropierea cimitirului
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Dua Lipa și-a cucerit fanii cu cele mai intime imagini din luna de miere. S-a lăsat pozată goală în cadă și...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Ce a ucis-o pe Daveigh Chase, vedeta din „The Ring”, la doar 35 de ani. Medicii au dezvăluit cauza oficială a...
Adevarul
Vremurile când România avea climă tropicală, iar temperaturile erau și cu 15 grade mai mari. Dovezile unui...
Newsweek
Pensionarii și persoanele cu handicap primesc carduri noi pentru ajutorul social de 250 lei. Când iau banii?
Digi FM
Șeful asociației acuzate că abuzează de oameni vulnerabili în Bihor: "Erau trimiși de către statul român la...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Cum folosești corect aerul condiționat pe timp de caniculă. Avertismentul unui medic de la Floreasca: „Nu ar...
Digi Animal World
Le este dor pisicilor de stăpâni când rămân singure? Ce spun specialiștii despre comportamentul lor
Film Now
Cum arată viața fostei soții a lui Richard Gere după divorțul de actor. Carey Lowell a dispărut din lumina...
UTV
Fiica Nicoletei Luciu a debutat pe podium la 14 ani. Kim Csergo a atras atenția cu prima ei apariție în...