Rusia produce și acumulează rachete în așteptarea contraofensivei ucrainene (Budanov)

Data publicării:
Four russian anti aircraft missiles on white background
Foto: Profimedia Images

Rusia continuă să producă şi să acumuleze rachete pentru a le utiliza odată ce va începe contraofensiva ucraineană cu scopul de a zădărnici încercările Kievului de a-şi recuceri teritoriile ocupate de inamic, a declarat luni şeful Direcţiei principale de informaţii de pe lângă Ministerul ucrainean al Apărării, Kirilo Budanov într-un amplu interviu acordat unei publicaţii ucrainene, transmite EFE, preluat de Agerpres. 

„Acumulează rachete pentru a perturba operaţiunea noastră ofensivă”, a declarat Budanov, întrebat de publicaţia locală RBK de ce Rusia a încetat să mai lanseze atacuri masive cu rachete asupra oraşelor ucrainene, aşa cum începuse să facă în toamna anului trecut pentru a distruge sistemul de electricitate ucrainean. 

Pe lângă economisirea de rachete, a declarat Budanov în interviu, „Rusia produce noi rachete, dintre care cele mai multe ar putea fi utilizate în ostilităţi active”, a prezis şeful serviciilor de informaţii militare de la Kiev. 

Budanov a spus că ruşii depun eforturi în prezent pentru a intensifica ritmul producţiei de rachete, afirmând că serviciile secrete ucrainene ştiu exact câte rachete produce Rusia la ora actuală, dar nu a dorit să facă precizări în acest sens. 

Potrivit lui, aceste volume sunt insuficiente pentru inamic în ceea ce priveşte amploarea atacurilor lor asupra Ucrainei. 

Unul din motivele înlocuirii generalului Serghei Surovikin în luna ianuarie de la comanda campaniei din Ucraina cu Valeri Gherasimov, şeful Marelui Stat Major, a fost că a consumat în mod excesiv rachetele, reducând stocurile aproape la zero, a spus Budanov în interviul pentru RBK. 

Din toamna anului 2022 şi o parte din iarna trecută, Rusia a atacat centralele electrice din Kiev şi din alte oraşe ucrainene importante cu drone kamikaze iraniene şi valuri de până la 120 de rachete. În ultimele luni, Rusia a folosit doar drone în atacurile sale asupra Ucrainei, remarcă EFE. 

Ucraina pregăteşte o contraofensivă în primăvară sau în vară pentru a încerca să recupereze o parte din teritoriile ocupate de trupele ruse. 

Budanov a recunoscut în interviul acordat RBK că rezultatele acestei campanii vor fi decisive pentru viitorul Ucrainei. 

Statul Major al forţelor armate ucrainene comunicase anterior că Rusia intenţionează să înceapă producţia în serie de rachete Kh-50 în vară pentru ca în toamnă să reia atacurile cu rachete asupra Ucrainei. 

Cu toate acestea, Forţele aeriene ucrainene consideră că Federaţia Rusă nu va putea să acumuleze nici măcar o treime din fostul său stoc de rachete până în toamnă, notează publica RBK. 

Budanov, unul dintre puţinii reprezentanţi ai conducerii militare a Ucrainei care încă în noiembrie 2021 prezisese o invazie pe scară largă a Rusiei, inclusiv un atac asupra Kievului, a declarat în interviul pentru RBK.ua că a ajunge la frontiera din 1991 este un obiectiv realizabil pentru Kiev în acest an. 

Chiar dacă unele dintre afirmaţiile sale cu privire la evenimente viitoare pe front sau în interiorul Rusiei s-au adeverit într-un fel sau altul, Budanov susţine că nu agreează ca estimările sale să fie catalogate drept „pronosticuri”, explicând că în analizele sale se bazează pe cifre şi pe informaţii operative, notează aceeaşi publicaţie ucraineană.

Editor : A.C.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât costă o cină la restaurantul din Londra frecventat de Simona Halep. Localul din Mayfair este preferatul...
Donald Trump la bordul air force 1
SUA intră într-o nouă etapă a războiului comercial. Tarifele impuse de Donald Trump vor fi menținute...
Pro FM
Thalia, criticată de fani după ce s-a fotografiat într-un prosop, la 54 de ani: „Nu știe ce să mai facă...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Johnny Depp, de nerecunoscut la Comic-Con. Transformarea spectaculoasă a actorului i-a lăsat fără cuvinte pe...
Adevarul
Un economist român, uluit de prețurile unor locuințe cu vedere la mare în Grecia: „Am recitit de trei ori”
Newsweek
Bani în plus la pensie pentru pensionarii cu grupe. Cum a modificat instanța formula de recalculare?
Digi FM
A aflat prea târziu că nu avea cancer. O femeie a murit după ce chimioterapia i-a provocat o altă boală
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
„Cea mai mare greșeală din viața mea a fost căsnicia”. Confesiunea tulburătoare a unei femei de 107 ani...
Digi Animal World
Imagini rare din România. O pisică sălbatică și cei patru pui ai săi, surprinși într-un parc național
Film Now
Mama actorului Ben Affleck a murit la 83 de ani. Cea mai mare dorință a ei după ce a aflat că mai are doar...
UTV
Andreea Ibacka a vorbit despre anul dificil prin care a trecut după divorțul de Cabral. „Mi-am permis să...