Haos în Paris din cauza ninsorii. Stratul de zăpadă nu depășește câțiva centimetri

Data publicării:
paris

Peste 700 de kilometri de ambuteiaje, autobuze retrase în garaje în perioada de vârf a traficului şi trenuri întârziate. Sunt efectele iernii care s-a instalat în jumătatea de nord al Franţei. Cea mai afectată este regiunea capitalei. Stratul de zăpadă nu depăşeşte câţiva centimetri, dar este un fenomen care se înregistrează foarte rar. Din cauza ninsorii, în Paris a fost închis Turnul Eiffel. Iar problemele vor continua şi astăzi. Sunt coduri roşii sau portocalii în 27 de departamente iar în cel puţin 10 dintre ele au fost anulate cursele microbuzelor care îi duc pe elevi la şcoală.

Capitala Franţei şi regiunile din jurul acesteia au fost paralizate de ninsoare. Deşi stratul de zăpadă nu a depăşit câţiva centimetri, pe străzi s-au format ambuteiaje. Unele secţiuni de drum au ajuns să semene cu nişte parcări uriaşe, după ce şoferi grăbiţi şi-au abadonat maşinile şi au continuat drumul pe jos. Cei care au rămas în maşini au avut mult de aşteptat.

 

Nici cei care au mers cu transportul în comun nu au avut mai mult noroc. Toate autobuzele care deserveau Parisul şi suburbiile au fost retrase de pe traseu cu ore bune înainte de sfârşitul programului. Şoferii Uber au profitat de cererea foarte mare şi au mărit tarifele de trei sau patru ori. Cea mai grea misiune au avut-o angajaţii trimişi la deszăpezire. Nu sunt obişnuiţi cu această muncă.

Totuşi, unii au văzut şi partea bună, mai ales că în Paris ninsorile sunt rare şi zăpada nu persistă: Este singurul moment de iarnă, pentru că în general plouă. Aşa că atunci când ninge, când sunt mulţi fulgi de zăpadă, este frumos”.

Meteorologii francezi au anunţat că situaţia ar putea deveni critică în noaptea de miercuri spre joi, când temperaturile vor coborî până la minus 10 grade.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ai lucrat în străinătate și vii cu economiile în România? Ce dovezi îți poate cere ANAF pentru proveniența...
Digi FM
Un român, mușcat grav de un rechin în largul Irlandei. Sebastian a leșinat după ce a pierdut mult sânge...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Și ei divorțează! După șapte ani de căsnicie, îndrăgitul cântăreț și lider de trupă rock cere custodia...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
James Cameron, la 72 de ani. De la șofer de camion la cineastul care a redefinit Hollywoodul cu „Titanic” și...
Adevarul
„Hai, repede, că s-a băgat!” Mărturii din arhivele Securității despre cozile interminabile din comunism...
Newsweek
Cum să cureți în spatele frigiderului în doar două minute, fără să-l miști. Trucul simplu care te ajută
Digi FM
Cum arată Elena Udrea la 52 de ani, în costum de baie. A plecat la Sulina cu fiica ei și a făcut o fotografie...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Studiu revoluționar. Sănătatea unui organ aproape uitat este asociată cu un risc mai mic de deces și cancer
Digi Animal World
Două capre au urcat în autobuz și au pornit spre mall. Momentul în care pasagerii le-au dat jos a devenit...
Film Now
Un destin sfâșietor. Hayden Panettiere a murit la trei ani după fratele ei mai mic: "Am pierdut jumătate din...
UTV
Loredana Groza a atras toate privirile în costum de baie. Artista a pozat în stilul „Baywatch”