Viktor Orban anunță „marea curățenie” împotriva presei și ONG-urilor finanțate din străinătate: „Vom elimina întreaga armată din umbră”

Data publicării:
Foto: Viktor Orban, premierul Ungariei
Foto: Viktor Orban, premierul Ungariei / Sursa foto: Profimedia Images

Premierul Ungariei, Viktor Orban, a promis sâmbătă că va lua măsuri drastice împotriva politicienilor, jurnaliştilor, ONG-urilor și judecătorilor care primesc finanţare externă şi a exclus din nou aderarea Ucrainei la UE, relatează Reuters. 

În cadrul unui miting organizat la Budapesta cu ocazia Zilei Naţionale a Ungariei, Orban a declarat că a sosit momentul să elimine „armata din umbră" formată din ONG-uri, jurnalişti, judecători şi politicieni plătiţi din Statele Unite şi de la Bruxelles, referindu-se la planurile sale de a reprima ONG-urile şi mass-media care au primit finanţare de la Agenţia Statelor Unite pentru Dezvoltare Internaţională (USAID) şi de la miliardarul George Soros.

„După sărbătorile de astăzi, urmează marea curăţenie de Paşte, deoarece insectele au ieşit din iarnă", a spus Orban. „Vom elimina întreaga armată din umbră... care a sprijinit imperiul pentru bani, împotriva propriei lor ţări", a spus Orban.

Decizia preşedintelui american, Donald Trump, de a îngheţa majoritatea plăţilor USAID timp de 90 de zile şi de a concedia o mare parte din personal l-a determinat pe Orban să adopte o poziţie mai dură în ceea ce priveşte represiunea împotriva presei şi ONG-urilor finanţate din străinătate.

Luna trecută, el a declarat că Ungaria va elabora o legislaţie pentru a proteja suveranitatea naţională şi a identifica finanţările străine canalizate către mass-media ungare. Partidul său Fidesz a prezentat, săptămâna aceasta, modificări constituţionale care prevăd expulzarea cetăţenilor cu dublă cetăţenie dacă se consideră că aceştia reprezintă o ameninţare la adresa suveranităţii Ungariei.

Potrivit DPA, nu există nicio dovadă că actori politici sau ai societăţii civile şi profesioniştii independenţi din mass-media au fost „cumpăraţi" de UE sau de alţi donatori occidentali. O serie de organizaţii ale societăţii civile şi instituţii media primesc finanţare de la instituţii de stat şi private din Occident. Acestea solicită aceste fonduri prin proceduri transparente şi raportează în mod regulat cu privire la modul în care sunt utilizate, iar procesul este legal în conformitate cu legislaţia maghiară.

Orban critică din nou Bruxelles-ul

În altă ordine de idei, Orban, care a refuzat să trimită arme Ucrainei de la începutul războiului şi a păstrat relaţii strânse cu Rusia, a criticat din nou Bruxelles-ul pentru continuarea ajutorului militar acordat Ucrainei, cu câteva zile înainte de summitul Uniunii Europene de săptămâna viitoare.

„Conducătorii Europei au decis că Ucraina trebuie să continue războiul cu orice preţ, iar în schimb va obţine o aderare rapidă la UE, folosind banii noştri. Nu putem avea decât un singur răspuns: Uniune, dar fără Ucraina".

„Imperiul de la Bruxelles abuzează de puterea sa", a declarat liderul ungar în discursul rostit în faţa a mii de susţinători ai săi în piaţa din faţa Muzeului Naţional din Budapesta, cu ocazia Zilei Naţionale a Ungariei, sărbătorită la 15 martie, relatează EFE.

Cu toate acestea, prim-ministrul a declarat că nu ar trebui să întoarcem spatele Uniunii Europene, ci „să o ocupăm şi să o schimbăm".

Pe parcursul discursului, criticii şi opozanţii săi, care s-au instalat într-o piaţă din apropiere, au putut fi auziţi huiduind. Partidul de opoziţie Tisza, condus de un fost membru al guvernului, Peter Magyar, care a apărut pe scena politică a ţării în urmă cu un an, a organizat tot sâmbătă un miting la care erau aşteptate să participe zeci de mii de persoane.

„Va veni timpul”

„Va veni timpul când ne vom revendica drepturile pe care (Bruxelles-ul) ni le-a luat", a declarat Orban, care acuză mereu UE de limitarea competenţelor naţionale.

Potrivit premierului ungar, aflat la putere din 2010, „imperiul vrea să înlocuiască locuitorii autohtoni ai continentului cu mase invadatoare de civilizaţii străine", o referire clară la imigraţie, pe care Orban o combate de 15 ani.

De asemenea, el a acuzat Bruxellesul că vrea să „deturneze copiii şi nepoţii de la ordinea sănătoasă a creaţiei către un haos nenatural" şi să creeze un „imperiu curcubeu global".

Politicianul, considerat un punct de referinţă pentru extrema dreaptă populistă internaţională, potrivit EFE, a declarat că „patrioţii sunt viitorul", deoarece aceştia au câştigat putere şi au câştigat alegerile în SUA, Olanda şi Austria.

Orban conduce ţara sa cu metode autoritare de aproape 15 ani, scrie DPA. UE afirmă că libertatea presei şi statul de drept de drept sunt limitate în Ungaria, motiv pentru care a îngheţat o parte din fondurilor de ajutor pentru această ţară.

Următoarele alegeri parlamentare în Ungaria urmează să aibă loc în primăvară în anul 2026.

Editor : C.S.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Ai făcut facultate și ai lucrat în același timp? Ce se întâmplă cu anii de vechime la calcularea pensiei
Digi FM
A câștigat un milion de euro la loterie, apoi a aruncat biletul la gunoi. Gestul făcut muncitorii de la...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Lucian Viziru, reacție fermă după ce a fost acuzat de fani că cere bani pe TikTok: „Nimeni nu vă bagă mâna în...
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Cum arată Dustin Hoffman în 2026, la 89 de ani. Cele mai bune filme și rolurile de Oscar
Adevarul
Controalele sau neglijența? Ce a ucis, de fapt, litoralul românesc: „Problema de fond rămâne”
Newsweek
Miercuri intră pensiile pe card. La ce oră le primesc pensionarii, în funcție de banca la care au cont?
Digi FM
Și-a rupt un deget în vacanță, dar asta nu i-a stricat cheful. Halle Berry, naturală, fără machiaj, superbă...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
La câte miliarde ar putea ajunge populația Terrei până în 2070. "Sistemele de susținere a vieții pe planetă...
Digi Animal World
Ce a găsit un bărbat când se pregătea să-și spele rufele: „Era în haine, am rămas traumatizat”
Film Now
Jennifer Lopez a dat cărțile pe față. Ce o face să considere un bărbat cu adevărat atrăgător: „Noi, femeile...
UTV
Gina Pistol a vorbit pentru prima dată despre relația cu tatăl ei. Cum i-a schimbat viața fiica sa, Josephine