LIGA CAMPIONILOR. Schalke – Galatasaray 2-3. Turcii merg mai departe

1303 20schalke 20galata-54467

După 1-1 la Istanbul, Schalke pornea ca favorită în returul cu Galatasaray şi chiar şi-a materializat pe tabela de marcaj acest statut. În minutul 17, la un corner executat de Farfan, Neustadter a reuşit să deschidă scorul.

Suporterilor lui Schalke nu le-a venit apoi să creadă cum Hamit Altintop, fostul lor jucător, a restabilit egalitatea în minutul 37, cu o torpilă de la 25 de metri. Mai mult chiar, Galatasaray a intrat la pauză în avantaj, Burak Yilmaz marcând în minutul 42 al optulea său gol în această ediţie de UEFA Champions League.

În stilul lor caracteristic, nemţii nu s-au dat bătuţi şi au restabilit egalitatea prin golul brazilianului Bastos, din minutul 63. Schalke a continuat să forţeze golul calificării, dar nu a reuşit să mai înscrie.

Mai mult chiar, turcii au mai punctat o dată prin rezerva Umut Bulut, în ultimele secvenţe ale jocului, şi s-au calificat în sferturile de finală.

Au jucat echipele:

Schalke 04: Hildebrand - Uchida, Howedes, Matip, Kolasinac - Hoger (Meyer '85), Neustadter (Fuchs '46) - Farfan, Draxler, Bastos - Pukki (Obasi '85). Antrenor: Jens Keller.

Galatasaray Istanbul: Muslera - Eboue, Semih Kaya (Gokhan Zan '79), Nounkeu, Riera - Felipe Melo - Hamit Altintop, Sneijder (Amrabat '70), Selcuk Inan - Drogba, Burak Yilmaz (Umut Bulut '86). Antrenor: Fatih Terim.

Meciul a fost arbitrat de Jonas Eriksson (Suedia).

În celălalt meci al zilei, FC Barcelona a învins cu 4-0 pe AC Milan, după ce în primul joc pierduse cu 2-0.

Astăzi sunt programate partidele: Malaga - FC Porto (în tur 0-1) şi Bayern Munchen - Arsenal Londra (în tur 3-1).

Tragerea la sorţi pentru sferturile de finală va avea loc vineri, la Nyon.