LIGA I. FC Vaslui – Gloria Bistriţa 1-1. „Lanterna roşie” a furnizat surpriza etapei

s24 20vaslui 20bistrita 20beta 20110313 20new-54267

Bistriţenii au început tare, reuşind să deschidă scorul încă din minutul 2, prin Bucur, care a marcat cu capul din şase metri, după o lovitură de colţ.

Gazdele au alergat un meci întreg după egalare, pe care au obţinut-o în minutul 90+4, când Sânmărtean a transformat o lovitură de la 11 metri, acordată uşor de arbitrul Marcel Bârsan, pentru un presupus fault asupra lui Milanov.

În minutul 74, antrenorul echipei FC Vaslui, Viorel Hizo, a fost trimis în tribună, după ce a şutat o minge înspre arbitrul asistent Octavian Şovre.

Nicolae Manea, antrenorul Gloriei, a împlinit 59 de ani chiar în ziua partidei.

Au jucat echipele:

FC Vaslui: Straton - Milanov, Varela, Celeban, Charalambous - Caue, Jumisse (Antal '31) - Nedzhipi (Buhăescu '40), N. Stanciu (Popovici '64), Sânmărtean - Temwanjera. Antrenor: Viorel Hizo

Gloria Bistrița: Oghinciuc - Țârcă, Ad. Iordache, Hlinca, Trestelnicu - Enescu (Cubilla '89), Feher - Radu, Antonache (Curtuiuş '53), Chițu - Bucur (Pouyet Mor '70). Antrenor: Nicolae Manea

Cartonaşe galbene: Caue '32, Stanciu '45, Sânmărtean '70 / Feher '78, Oghinciuc '90+2

Meciul a fost arbitrat de Marcel Bîrsan, ajutat de Octavian Şovre şi Istvan Miclos Nagy. Rezervă a fost Florin Chivulete.