Preliminarii Euro 2020: România, în urna a patra. Care ar fi grupa de coșmar

nationala de fotbal a romaniei care a luat startul in partida cu Muntenegru de marti, 20 noiembrie 2018

Reprezentativa României a învins, marţi seară, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), selecţionata Muntenegrului, în ultima etapă a grupei 4 a Diviziei C din Liga Naţiunilor şi a încheiat grupa pe locul doi. Pe primul loc a terminat Serbia, care a promovat în Divizia B a competiţiei.

romania fotbal

Clasamentul final al grupei este următorul: 1. Serbia – 14 puncte, 2. România – 12 puncte, 3. Muntenegru – 7 puncte, 4. Lituania – niciun punct.

La Podgorica, golul a fost marcat de Ţucudean, în minutul 44, cu un şut din afara careului. Ciprian Tătăruşanu a apărat, în minutul 72, un penalti executat de Jankovic, acordat pentru o intervenţie a lui Săpunaru la Mugosa. În minutul 87, Kosovic a trimis mingea în poarta apărată de Tătăruşanu, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Astfel, România a terminat pe locul 2 în Grupa 4, dar a ratat celălalt obiectiv important al meciului cu Muntenegru. În cazul unei victorii cu cel puțin două goluri marcate, tricolorii ar fi făcut parte din urna a treia la tragerea la sorți a preliminariilor Euro 2020.

Dacă Scoția a bătut Israel (3-2), cealaltă condiție imperios necesară, România s-a impus doar cu 1-0 și va avea astfel o misiune mult mai grea de a ajunge la competiția europeană din 2020, scrie digisport.ro.

Când aflăm grupele din preliminariile CE 2020

Componența grupelor din preliminariile pentru Campionatul European din 2020 se va trage la sorți la 2 decembrie 2018, la Dublin, la ora 13:00 (ora României).

Urnele de la tragerea la sorți a preliminariilor pentru Euro 2020
Urna 1: Elveția, Portugalia, Olanda, Anglia, Belgia, Franța, Spania, Italia, Croația, Polonia

Urna 2: Germania, Islanda, Bosnia, Ucraina, Danemarca, Suedia, Rusia, Austria, Țara Galilor, Cehia

Urna 3: Slovacia, Turcia, Irlanda, Irlanda de Nord, Scoția, Norvegia, Serbia, Finlanda, Bulgaria, Israel

Urna 4: Ungaria, România, Grecia, Albania, Muntenegru, Cipru, Slovenia, Estonia, Lituania, Georgia

Urna 5: Macedonia, Kosovo, Belarus, Luxembourg, Armenia, Azerbaijan, Kazahstan, Moldova, Gibraltar, Insulele Feroe

Urna 6: Letonia, Liechtenstein, Andorra, Malta, San Marino

Care ar fi scenariul de coșmar în cazul României

Jurnaliștii de la Digi Sport arată că în urma acestei configurații a urnelor, un scenariu de coșmar pentru România la preliminariile Campionatului European 2020 ar fi o grupă care ar putea arăta așa: