Live

Guvernul modernizează Aeroportul Băneasa. Va fi construit un nou terminal

Data publicării:
Foto: Shutterstock

Guvernul a aprobat, joi, Programul strategic de dezvoltare și modernizare a infrastructurii aeroportuare la „Aeroportul Internațional București Băneasa - Aurel Vlaicu”, pentru perioada 2025-2035.

La propunerea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, Executivul a adoptat un proiect de hotărâre care aprobă Programul strategic de dezvoltare și modernizare a infrastructurii aeroportuare la „Aeroportul Internațional București Băneasa - Aurel Vlaicu”, pentru perioada 2025-2035.

Programul cuprinde obiective noi, cum ar fi „dezvoltarea unui nou terminal de procesare pasageri, modernizarea sistemului de balizaj, modernizarea suprafeței de mișcare, dezvoltarea infrastructurii adiacente și a facilităților suport, precum modernizarea și extinderea infrastructurii tehnice aeroportuare”, mai arată comunicatul de presă al Guvernului.

Finanţarea obiectivelor de investiții prevăzute în Programul strategic este realizată din surse proprii ale beneficiarului, credite bancare, fonduri publice obţinute în condiţiile legii şi alte surse legal constituite, pe bază de documentații tehnico-economice aprobate conform legislației în vigoare, cu respectarea reglementărilor în domeniul ajutorului de stat.

Editor : A.P.

Descarcă aplicația Digi24 și află cele mai importante știri ale zilei

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Top citite

Recomandările redacției

Ultimele știri

Citește mai multe

Te-ar putea interesa și

Paul Stănescu spune că Sorin Grindeanu ar trebui să fie următorul premier desemnat: PSD a greșit când s-a dezis de AUR

Schema de aujutor de minimis pentru sectorul cultural independent, aprobată de Guvern

Adrian Veștea, discurs în Parlament: „Trecem printr-o perioadă complexă, provocări economice serioase, tensiuni sociale”

Ilie Bolojan: În urma negocierilor cu Comisia Europeană, am reuşit să păstrăm cele 13,6 miliarde de euro din granturile PNRR

Partenerii noștri