BASCHET. CSM CSU Oradea a câștigat și returul cu Steaua și s-a calificat în Final Four-ul Cupei

sport baschet STeaua CSM Oradea 200319
sursă: Facebook Steaua

Calificare la pas pentru baschetbaliştii orădeni în Final Four-ul Cupei României. După ce în tur au câștigat la 20 de puncte diferență, campionii şi-au adjudecat şi manşa retur a sfertului de finală cu Steaua, disputată, miercuri, în Bucureşti, scor 63-60.

Meciul revanşă dintre Steaua şi CSM CSU Oradea a avut două părţi diametral opuse. În primă repriză campioana a făcut instrucţie cu Steaua și conducea la pauza mare cu 36-20. A urmat forcingul grupării din Capitală, care a speculat și faptul că antrenorul Cristian Achim a trimis în teren jucătorii mai puţin folosiţi în acest sezon.

A ieșit însă la rampă nou-venitul TJ Carter, care a înscris 20 de puncte pentru Oradea.

CSM CSU Oradea s-a calificat, astfel, pentru al patrulea sezon consecutiv în Final Four-ul Cupei. În campionat, bihorenii vor juca, sâmbătă, de la ora 19:35, în deplasare, la CSU Sibiu.

Redactor: Nicolae Mihalcea / Foto: Facebook Steaua