Mărturii cutremurătoare în cazul de sclavie din Giurgiu: „Mi-a spus că dacă plec mă leagă de mașină și mă târăște în urma ei”

Data publicării:
O familie este suspectată că a profitat de mai multe persoane cu dizabilități.
O familie este suspectată că a profitat de mai multe persoane cu dizabilități. Foto: DIICOT

Doi bărbați au fost reținuți pentru 24 de ore în cazul șocant de sclavie din județul Giurgiu. Între timp, ies la iveală noi detalii despre modul în care cel puțin șase oameni cu handicap au fost ținuți în condiții mizere, fără mâncare și medicamente, și puși la muncă forțată fără să primească nici un ban în schimb. Victimele le-au mărturisit anchetatorilor că ar fi vrut să plece, dar erau bătute și amenințate în permanență.

Doi bărbați, tată și fiu, sunt acuzați că din 2021 și până în prezent, au exploatat 6 persoane cu dizabilități. Le-ar fi ținut fără mâncare, în frig, în condiții mizere, fără medicamente și le-au luat actele și telefoanele, să fie siguri că nu pleacă. Le-au promis bani în schimbul muncilor prestate în gospodărie și la câmp. Nu i-au plătit însă. În schimb, erau loviți și amenințați.

„Mi-a spus că dacă voi pleca mă va lega de mașină și mă va târi în urma ei”, le-a mărturisit una dintre victime anchetatorilor.

Și celelalte au spus că nu au plecat fie pentru că nu aveau bani, fie pentru că le era teamă de cei doi bărbați.

Fără bani și mâncare, oamenii povestesc cum erau nevoiți să meargă la pomeni în cimitir ca să nu moară de foame.

„Mă spălam afară la lighean, în spatele grajdului. Mai mâncam și de la cimitir când erau înmormântări”, spune o victimă.

Cei doi bărbați sunt cercetați pentru trafic de persoane în formă continuată.

În urmă cu aproape 8 ani, un alt caz de sclavism cutremura România. La Berevoești, polițiștii au descoperit o rețea întreagă, care, timp de 12 ani a exploatat și torturat 40 de persoane, inclusiv minore și oameni cu dizabilități. Polițiștii au găsit victimele ținute în lanțuri. 38 de „stăpâni de sclavi”, așa cum au fost ei supranumiți, au primit condamnări cuprinse între 3 ani și 19 ani de închisoare.

Editor : M.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cine este Liana Nicoleta Arsenie, președinta Curții de Apel București, și ce avere dețin
Digi FM
Chris Pratt, despre împrejurarea inedită în care a cunoscut-o pe fiica lui Arnold Schwarzenegger, actuala lui...
Pro FM
Momentul în care Shakira cântă alături de cei doi băieți ai săi. Imaginile sunt virale: „Doamne, sunt...
Film Now
Cum s-a schimbat viața Margot Robbie după ce a devenit mamă. Actrița, extrem de fermă: „Am stabilit noi...
Adevarul
Caz șocant în Capitală: un adolescent ar fi fost bătut cu „ciocanul de șnițele și făcălețul” de mama vitregă...
Newsweek
Ministrul Muncii, anunț despre creșterea pensiilor pe care pensionarii nu voiau să îl audă. „Am luat decizia”
Digi FM
Casa Albă, în haine de sărbătoare, în ciuda demolărilor ordonate de Trump. Cum a decorat Melania de Crăciun
Digi World
A fost descoperită cea mai veche dovadă a producerii focului. Momentul-cheie din evoluţia umanităţii s-a...
Digi Animal World
Cum a reacționat un câine când un străin a intrat în casă. Stăpânul patrupedului a fost șocat: „Trebuia să-i...
Film Now
Cum au reacționat copiii lui Gwyneth Paltrow la scenele de sărut cu Timothée Chalamet: „Doamne, nu vreau să...
UTV
Elena Vîșcu iubește din nou. Fosta soție a lui CRBL are un nou iubit, la un an și jumătate după divorț