C. T. Popescu: Dragnea nu poate să-l demită încă o dată pe premier. Nici să-i ceară demisia

Data actualizării: Data publicării:
cristian tudor popescu captura 3

A fost ziua "z" în PSD, un moment de cumpănă la vârful partidului. Relaţia dintre Liviu Dragnea şi Mihai Tudose părea să se apropie cu paşi repezi de final, după ce premierul a declarat că nu se înţelege bine cu preşedintele PSD şi a vorbit despre demisie. În întâlnirea care a durat aproape 3 ore, premierul i-a cerut lui Liviu Dragnea să nu se mai implice în activităţile Guvernului. Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a făcut la Digi24 o radiografie a situaţiei politice tensionate la vârful PSD.

"Asistăm la sfârşitul domnului Dragnea şi la sfârşitul tentativei lui Dragnea de a fi o caricatură de Ceauşescu. A durat deci 10 luni. Ce se întâmplă acum era inevitabil şi am spus lucrul acesta după ce s-a sărbătorit în PSD îmbrâncirea de către partid a guvernului Grindeanu prin moţiune de cenzură împotriva propriului Guvern.

Am, spus atunci: guvernul a căzut, Dragnea a căzut, a fost un soi de lovitură ca în artele marţiale care nu-şi face efectul imediat, durează ceva, dar atunci când se manifestă este letală. Şi o lovitură pe care şi-a aplicat-o domnul Dragnea singur pentru că nu a reuşit să-l convingă pe Grindeanu să demisioneze. Puterea lui în partid s-a diminuat considerabil.

Acest domn Tudose nu a reprezentat opţiunea lui Dragnea, n-a mai fost o persoană pe care Dragnea de la bun început s-o poată controla total. Prin urmare, acum, dnl Tudose, ducându-se la Iohannis azi, înainte de a discuta în interiorul PSD o criză internă a PSD, înainte de a se duce la <lider maximo>, s-a dus la Cotroceni să discute cu Iohannis. Nu are nicio importanţă ce au discutat- Gestul acesta înseamnă clar sfârşitul domnului Dragnea. Atunci, după ce cu mare entuziasm a dărâmat guvernul Grindeanu, domnul Dragnea a oferit urmaşului o armă pe care Tudose o utilizează cu eficienţă.

Este vorba de faptul că nu poate să-l demită încă o dată pe premier. Nu poate nici măcar să-i ceară demisia. Membrii marcanţi au ajuns să-i ceară lui Tudose să nu-şi dea demisia. Ar fi urmat acum o cădere a partidului în sondaje reală, nu ca aceea a guvernului care a fost înscenată de o casă de sondaje fidelă partidului şi  lui Dragnea. Deci, ştirbirea puterii lui Dragnea este masivă şi terminală în acest moment în clipa în care miniştrii respectivi părăsesc guvernul prin decizia lui Tudose. Dragnea încetează să mai fie liderul suprem care s-a vrut.

E important să ne amintim cum s-a ajuns aici. (...) Interesant este cum a reuşit să obţină acel scor în alegeri pentru că de aici pleacă totul. Ăsta a fost singurul argument pentru prostiile, ilegalităţile pe care a încercat să le împingă Dragnea prin Guvern. Cum l-a obţinut? L-a obţinut cu contribuţia esenţială a lui Iohannis. Preşedintele nu a dorit o opoziţie puternică în alegerile din toamna trecută, de aceea a paralizat complet PNL punând-o pe Gorghiu.

A greşit Cioloş care în loc să intre în lupta politică direct şi pe faţă a greşit făcând acel joc alba-neagră, greşeală pe care şi-o recunoaşte acum. Aşa USR a ajuns să canibalizeze PNL şi opoziţia a fost la un nivel extrem de jos în acele alegeri. Aşa a ajuns acest cioflingar să fie considerat un geniu politic. Peisajul final cu Dragnea este grotesc. 

Această remaniere poate însemna diminuare sau eliminarea influenţei lui Dragnea asupra Guvernului. Evident că asta se va întâmpla. Nu o să-l mai asculte nimeni pe Dragnea. De asemenea, diverşi urlători din partidul acela care zbiară pe la tv să fie dat jos ministrul Just că nu i-a dat afarp pe Kovesi şi Lazar.

Tudorel Toader a lăsat-o mai moale şi ăsta e un semn fatal pentru Dragnea.

În analiza politică e o singură întrebare. Cât îl mai lasă în viaţă Tudose pe Dragnea. Dacă îşi asumă mai devreme în a a prelua conducerea partidului sau îl mai lasă pe Dragnea să putrezească în funcţia lui de preşedinte PSD", a comentat la Digi24 jurnalistul Cristian Tudor Popescu.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Averea Alinei Gorghiu, propusă vicepremier în Guvernul Veștea. Câți bani are în conturi și investiții
Digi FM
Șerban Trîmbițașu, previziuni despre piața imobiliară: „Acum și pâinea e scumpă, și apartamentele. Nu se...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Dua Lipa, cea mai senzuală mireasă. Rochie mulată cu spatele gol și o atitudine de superstar
Descarcă aplicația Pro FM
Film Now
Amber Heard, apariție rară alături de fiica sa în Spania. Cum arată Oonagh la cinci ani
Adevarul
Țara preferată de mii de români pentru vacanța de vară, lovită de scumpiri. Cât au crescut prețurile
Newsweek
Germanii vor ieși la pensie la 70 ani. România spre același scenariu, deși politicenii nu recunosc. De ce?
Digi FM
Celebra clădire în formă de coș de picnic din SUA este de vânzare: cât costă construcția cu mânere de 75 de...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Au găsit veriga lipsă? Cercetătorii propun o explicație radicală pentru apariția vieții pe Pământ
Digi Animal World
O pisică își forțează stăpâna să treacă printr-un moment stânjenitor în fiecare zi. Gestul pe care felina îl...
Film Now
Cuvinte dure ale unui regizor la adresa lui Val Kilmer: „A fost cel mai rău om pe care l-am cunoscut”
UTV
Kim Kardashian și-a schimbat radical look-ul. Vedeta a apărut cu un bob blond platinat inspirat de Marilyn...