Ce spune prietenul lui Crin Antonescu, din cauza căruia a fost chemat la Securitate

Data actualizării: Data publicării:
crin antonescu face declaratii
Crian Antonescu. Foto: Inquam Photos / Ovidiu Micsik

Prietenul lui Crin Antonescu pentru care a fost chemat la Securitate, Ştefan Costache, a afirmat marţi că actualul candidat la alegerile prezidenţiale a fost singura persoană în care a avut încredere să-i spună că va pleca din ţară. „Nu am nicio suspiciune că ar fi fost informator”, a afirmat Costache, precizând că o afirmaţie contrară i se pare „o calomnie murdară”.

„Crin Antonescu a fost singura persoană în care am avut încredere să mă destăinui înainte de a pleca şi l-am rugat frumos să-mi anunţe familia, părinţii mei, după trei săptămâni după ce am plecat, pntru că din informaţiile mele ştiam că dacă a trecut această vreme mi-a reuşit excursia să o numim şi să-i asigure că sunt în siguranţă şi că-i voi contacta cu prima ocazie”, a declarat, marţi, la Antena 3, potrivit News.ro, Ştefan Costache, bărbatul pentru care Crin Antonescu a fost chemat la Securitate, în 1988, şi a dat o declaraţie.

Afirmaţiile lui Costache confirmă ceea ce a declarat anterior, într-o conferinţă de presă, Crin Antonescu

Prietenul din tinereţe al actualului candiat la Preşedinţie afirmă că este convins că Antonescu nu a lucrat cu Securitatea.

„Nu am nicio îndoială sau o suspiciune că domnul Crin Antonescu ar fi fost informator. Absolut nu. Asta mi se pare o calomnie murdară”, a mai declarat bărbatul.

Ştefan Costache a povestit că plecarea din ţară a fost o dorinţă clară a sa şi a făcut mai mult timp planuri, reuşind să plece în cele din urmă.

După Revoluţie, Ştefan Costache a povestit că a revenit prima dată în România în 1993 şi s-a întâlnit cu Crin Antonescu.

„Pot să vă spun, în primul rând, că este un om integru şi a fost întotdeauna, am fost prieteni foarte apropiaţi şi nu mă îndoiesc o secundă de bunele sale intenţii. În primul rând pentru că, aşa cum am spus, este un om integru, am avut totală încredere şi, în acelaşi timp, amândoi eram nemulţumiţi de direcţia în care se înfunda ţara la acel moment şi de oprimarea comunistă. Nu ştiu dacă e nevoie de elaborări pentru că toată lumea sper că ştie, şi generaţia mai tânără, dacă simte cum a fost situaţia.

Îi urez succes deplin, îl merită, şi va face tot ce-i este în putere să îmbunătăţească situaţia socială şi economică din România, sunt absolut convins. Vreau să mai precizez ceva – dacă Crin m-ar fi trădat şi ar fi informat autorităţile, Securitate, mie nu mi-ar fi reuşit plecarea din România. Mi se pare absolut absurd. Nu a făcut şi nu ar fi făcut o asemenea mârşăvie. Categoric”, a mai transmis prietenul lui Crin Antonescu, Ştefan Costache.

Candidatul Coaliţiei la alegerile prezidenţiale, Crin Antonescu, a făcut, marţi după-amiază, declaraţii de presă, după ce Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii (CNSAS) a transmis că, în 1988, a dat o declaraţie la Securitate despre un prieten apropiat.

Cu toate acestea, CNSAS precizează că nu i se poate atribui calitatea de colaborator al Securităţii.

„Nu am fost niciodată, sub nicio formă, colaborator al Securităţii”, a afirmat Crin Antonescu într-o conferință de presă, cerând CNSAS să facă publică declaraţia pe care a făcut-o despre un bun prieten care a încercat să fugă din ţară.

Editor : Liviu Cojan

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Din ce face bani Adrian Veștea şi ce meserie are la bază premierul desemnat. Averea, proprietățile și...
Digi FM
Ce spunea Adrian Veștea, acum un an, despre Nicușor Dan: "Un activist care știe doar să blocheze, să dea în...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Shania Twain, dezvăluiri despre cel mai greu moment din viața ei: „Îmi detestam corpul, nu mă mai puteam uita...
Film Now
Russell Crowe, dezvăluiri despre „Gladiator”. De ce a refuzat scenele intime cu Connie Nielsen: „Ar fi...
Adevarul
Cristian Păun, despre riscul ca România să fie retrogradată în categoria „junk”: „Va fi lovitura fatală”
Newsweek
PSD l-a obligat pe premierul desemnat să crească pensiile cu 330 lei. Ce a răspuns Adrian Veștea?
Digi FM
Simona Halep își ia rămas-bun de la tenis și anunță ce urmează: "Pentru prima dată, simt că vreau pur și...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Misterul care a sfidat istoria timp de 4.500 de ani ar putea fi rezolvat. Cercetătorii cred că au aflat cum...
Digi Animal World
Ce a găsit o femeie într-o pereche de cizme abandonate în garaj. Imaginile au devenit virale
Film Now
Ce se știe până acum despre "Top Gun 3", unul dintre cele mai așteptate filme. Tom Cruise se întoarce în...
UTV
Antonia este mândră de mama ei. Denise Iacobescu a absolvit Facultatea de Psihologie la aproape 60 de ani