Sari la conținut
News Alert

Maraton de schimbări în guvernele PSD-ALDE

Social-democraţii pregătesc o restructurare a Cabinetului condus de Mihai Tudose. Mai mult, circulă informații potrivit cărora însuși premierul pus de PSD-ALDE în urmă cu numai jumătate de an, Mihai Tudose, ar putea fi schimbat.

N-ar fi prima schimbare majoră în ceea ce privește executivul. A trecut un an de când PSD şi ALDE s-au instalat la Palatul Victoria, perioadă în care au fost două guverne, doi premieri şi un maraton de înlocuiri în fruntea ministerelor.

Iată o cronologie a schimbărilor la Guvern:
- 4 ianuarie 2017
Cabinetul Grindeanu depune jurământul
- 9 februarie 2017
Ministerul Justiţiei: Tudorel Toader îl înlocuieşte pe Florin Iordache
- 22 februarie 2017
Ministerul Economiei: Mihai Tudose îl înlocuieşte pe Alexandru Petrescu
- 27 martie 2017
Ministerul Mediului/vicepremier: Graţiela Gavrilescu îl înlocuieşte pe Daniel Constantin
- 21 iunie 2017
Cabinetul Grindeanu, debarcat prin moţiune de cenzură
- 29 iunie 2017
Cabinetul Mihai Tudose depune jurământul
-12 septembrie 2017
Ministerul Apărării: Mihai Fifor îl înlocuieşte pe Adrian Ţuţuianu
-12 octombrie 2017
Ministerul Dezvoltării/vicepremier: Paul Stănescu o înlocuieşte pe Sevil Shhaideh
Ministerul Fondurilor Europene: Marius Nica o înlocuieşte pe Rovana Plumb
- 3 ianuarie 2018
Ministerul Apelor și Pădurilor: Doina Pană își dă demisia din funcția de ministru, din motive de sănătate. 

Citiți și:  Tensiuni în Coaliție din cauza redefinirii familiei