Video Ucraina cere României să recunoască Rusia ca stat terorist

Data actualizării: Data publicării:
inaugurare Vama Vicovul de Sus, jud. Suceava
SursĂ foto: gov.ro

"Am fi foarte recunoscători părții române dacă ar recunoaște, la nivel oficial, Rusia ca stat sponsor al terorismului", a declarat joi premierul Ucrainei, Denys Shmyhal, la Vicovul de Sus. Cu ocazia deschiderii unui nou punct de trecere a frontierei româno-ucrainean în județul Suceava, oficialul ucrainean s-a arătat recunoscător pentru aportul adus de țara noastră în contextului războiului de la granița de nord: "România ne susține foarte activ în lupta împotriva agresorului!"

Premierul Ucrainei, Denys Shmyhal și premierul României, Nicolae Ciucă s-au întâlnit joi față în față, cu ocazia deschiderii noului punct de trecere a frontierei de la Vicovul de Sus, județul Suceava. În declaraţia de presă comună, oficialul ucrainean a cerut României să recunoască Rusia ca stat terorist.

"Am fi foarte recunoscători părții române dacă ar recunoaște la nivel oficial Rusia ca stat sponsor al terorismului", a spus premierul Ucrainei, citat de hotnews.ro.

 

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media

 

Totodată, Denys Shmyhal și-a arătat recunoștința față de țara noastră pentru ajutorul oferit la reconstruirea Ucrainei.

"După 24 februarie, direcția spre Occident a devenit cea mai importantă pentru noi. Aici am direcționat exporturile. Spre Occident, în țările vecine, au venit persoanele care au fost nevoite să părăsească țara. Prin aceste frontiere se întorc cetățenii noștri acasă și tot pe aici trec ajutoarele umanitare voluminoase din partea țărilor UE", a completat premierul Ucrainei.

Pe lângă Punctul de Trecere a Frontierei de la Vicovul de Sus, județul Suceava, alte 7 vămi ar urma să fie deschise între România și Ucraina. În cadrul întâlnirii de joi, Denys Shmyhal a anunțat și că susține inițiativa premierului Nicolae Ciucă de creare a unui grup de lucru care să se ocupe cu lărgirea și dezvoltarea infrastructurii de frontieră la granița comună dintre cele două țări, ce va duce implicit la creșterea exportului spre România și alte țări UE. 

Editor : Izabela Zaharia

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
De ce a fost închisă rafinăria Lukoil-Petrotel Ploiești. Guvernul vrea să o redeschidă din cauza crizei...
Digi FM
Întâmplare sau destin? Povestea surorilor gemene care au născut în aceeași zi, chiar de ziua lor de naștere...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Kevin Federline, după arestarea lui Britney Spears: "Îngrijorarea este dacă a fost un incident izolat sau...
Film Now
Margot Robbie și-a schimbat complet look-ul. Actrița este de nerecunoscut cu un bob scurt și breton
Adevarul
Ce trebuie să mâncăm în fiecare zi pentru a dormi mai bine. Alimentele care interferează cu somnul
Newsweek
900.000 pensionari rămân fără 600 lei la pensie. Alți 1.350.000 pensionari pierd 200 lei. Cum s-a luat decizia
Digi FM
Kylie Minogue, apariție impecabilă la Paris Fashion Week. Eleganță pură într-o ținută fină din mătase
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
De ce ne trezim uneori exact înainte să sune alarma. Pe lângă mecanismele biologice, există și un factor...
Digi Animal World
Un semn rău? Doi misterioşi „peşti ai apocalipsei”, descoperiţi de turişti pe o plajă din Mexic
Film Now
Fiica lui James Van Der Beek, mesaj înțelept și sfâșietor în ziua în care el ar fi împlinit 49 de ani: "Îi...
UTV
Dakota Johnson pozează aproape fără haine într-o nouă campanie de modă pentru primăvara lui 2026