VIDEO. Au început lucrările la drumul de legătură cu Podul de la Brăila. Primele imagini

Data actualizării: Data publicării:
Au început lucrările la drumul de legătură cu Podul de la Brăila
Au început lucrările la drumul de legătură cu Podul de la Brăila. Foto: CNAIR

Au început lucrările la drumul care va face legătura cu podul suspendat peste Dunăre, Brăila-Tulcea. Compania de Administrare a Infrastructurii Rutiere a publicat primele imagini. Este vorba despre cei 7 kilometri de drum pentru care, în urmă cu două luni, a fost emisă autorizația de construire.

Autorizația de construire a primilor 7 km din cei 23 care vor face legătura cu podul suspendat de la Brăila a fost emisă la începutul lunii martie.

Lucrările au început luna aceasta, când au fost îndepărtate obstacolele și a fost nivelat terenul, iar în perioada următoare va fi turnat asfaltul. 

drum pod braila 2
Au început lucrările la drumul de legătură cu Podul de la Brăila. Foto: CNAIR

Deși lucrările la drum ar fi trebuit să înceapă odată cu construirea podului, acest lucru nu s-a întâmplat pentru că autoritățile de la București nu s-au implicat. 

Lucrările la pod însă sunt în grafic, săptămâna viitoare este programată operațiunea de întindere a cablurilor de ancoraj. 

drum pod braila 4
Au început lucrările la drumul de legătură cu Podul de la Brăila. Foto: CNAIR

Licitaţia pentru realizarea podului a fost câştigată, în ianuarie 2018, de asocierea a două firme - una din Italia şi cealaltă din Japonia, iar contractul prevede ca lucrarea să se finalizeze în 2023, în condiţiile în care 18 luni sunt alocate pentru proiectare, iar 36 de luni pentru execuţie.

Podul de la Brăila, al treilea din Europa ca lungime

Pentru acest obiectiv au fost alocate fonduri nerambursabile în valoare de aproximativ 363 de milioane de euro, din Fondul European de Dezvoltare Regională, bani care vor fi folosiţi atât pentru construirea podului, cât şi pentru realizarea unei reţele de drumuri de 23 kilometri, care vor face legătura cu podul.

Podul suspendat peste Dunăre va avea o lungime de 1.974 de metri, dintre care 1.120 de metri reprezintă deschiderea centrală, la care se adaugă două deschideri laterale de 489 de metri pe malul dinspre Brăila şi 364 de metri pe malul dinspre Tulcea. La momentul finalizării, va fi al treilea pod din Europa din punct de vedere al deschiderii centrale şi al lungimii.

Lăţimea totală va fi 31 de metri şi va cuprinde patru benzi de circulaţie a câte 3,50 metri lăţime fiecare, patru benzi de încadrare a câte 0,5 metri lăţime fiecare, două acostamente de 1,50 metri lăţime şi o zonă mediană cu lăţimea de 3 metri. La acestea se adaugă, de o parte şi de alta, două benzi adiţionale pentru trafic pietonal, biciclete şi întreţinere, trotuarele urmând să aibă 2,80 metri fiecare.

Editor : A.P.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Se schimbă harta României, varianta propusă de Marcel Ciolacu. La ce ajută reorganizarea administrativ...
Digi FM
Cât câștigă un doctor rezident în România? Povestea lui Paul, medicul întors din Irlanda
Pro FM
Ce bonus a primit un membru din echipa lui Taylor Swift, angajat pentru Eras Tour. Artista i-a și scris...
Film Now
Motivul pentru care Deborra-Lee Furness ar fi supărată pe Blake Lively după divorțul de Hugh Jackman: „Ea și...
Adevarul
Satul fantomă, cu ruine ieșite la iveală din apă, ascunde o poveste tulburătoare. De ce l-a desființat...
Newsweek
Ministrul Muncii anunță creștere de pensie de 350 lei pentru pensionari. În ce condiții se dau banii
Digi FM
Maia Morgenstern, insultată la Teatrul Evreiesc de Stat, unde muncește de 45 de ani: "Ce cauți tu aici? De ce...
Digi World
Cât de importantă este vitamina D: „Măcar un 2.000 de unităţi ar trebui să luăm pe fiecare zi”
Digi Animal World
Pisica care a cucerit TikTok-ul. Poziția hilară în care doarme i-a adus 4 milioane de vizualizări
Film Now
Leonardo DiCaprio nu-i va putea mulțumi vreodată îndeajuns lui Sharon Stone. Gestul uriaș pe care actrița l-a...
UTV
Andreea Balan a anuntat cand va face nunta cu Victor Cornea. „Nu ne-am certat niciodata”