180 de oameni arestați din cauza clădirilor care s-au prăbușit la cutremur în Turcia. Alți 600 sunt sub anchetă

Data publicării:
profimedia-0754450957
Urmările celor două cutremure de peste 7,5 grade care au lovit Turcia - orașul Hatay. Sursa foto Profimedia Images

Peste 600 de persoane sunt investigate în Turcia din cauza clădirilor care s-au prăbușit în urma cutremurului devastator din 6 februarie, a anunțat guvernul, citat de BBC.

Ministrul Justiției, Bekir Bozdag, a spus că 184 de suspecți, inclusiv antreprenori de construcții și proprietari de clădiri, au fost deja arestați.

De ani întregi, experții au avertizat că corupția endemică și politicile guvernamentale au dus la construcția unor clădir nesigure.

Numărul de morți confirmat în Turcia și Siria după cutremurul din 6 februarie a depășit 50.000.

Bozdag a mers în sud-estul Turciei, unde a avut loc cutremurul cu magnitudinea de 7,8, urmat de un alt cutremur puternic după doar câteva ore.

Declarațiile sale arată că anchetele s-au extins. În urmă cu două săptămâni, autoritățile au spus că au fost emise 113 mandate de arestare. Printre cei arestați se numără și un primar al unuia dintre orașele din apropierea epicentrului cutremurului, a scris presa turcă.

Peste 160.000 de clădiri s-au prăbușit sau au fost grav avariate în Turcia după cutremure, ridicând semne de întrebare dacă impactul dezastrului natural a fost agravat de deficiențele de construcție.

Partidele de opoziție și unii experți în construcții acuză administrația președintelui Recep Tayyip Erdogan că nu a aplicat reglementările privind construcțiile.

Aceștia spun că politicile guvernamentale au permis așa-numitele amnistii pentru antreprenorii care au modificat reglementările privind construcțiile, pentru a încuraja un boom al construcțiilor, inclusiv în regiunile cu risc seismic.

Erdogan a recunoscut că au existat probleme, dar a dat vina pe soartă pentru amploarea dezastrului.

Astfel de lucruri s-au întâmplat întotdeauna. Face parte din planul destinului, a spus el în timpul unei vizite în regiune.

Editor : M.B.

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Orașul-fantomă din România unde poți cumpăra un bloc întreg cu 49.000 de euro. Cartierul abandonat e ascuns...
Digi FM
Cum arată Ozana Barabancea după ce și-a făcut operație de ridicare a sânilor cu implant: „Luați-vă popcorn...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
Loredana Pădurean, profesor la MIT, despre viața dominată de AI: "Instrument de antrenament al creierului, nu...
Film Now
Demi Moore, acuzată că și-a amenințat fostul ginere. Noi detalii ies la iveală în lupta pentru custodia...
Adevarul
Cazul elevei din Cluj care ar fi fost drogată la banchet: testele toxicologice, negative. Ce au descoperit...
Newsweek
Pensiile militare ar putea crește din acest an. Legea e în Parlament. Ce se întâmplă cu restul pensiilor?
Digi FM
Vești bune pentru elevi! Cât durează vacanța de vară în 2026 și când începe noul an școlar
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
Mierea ar putea ajuta la slăbit și la combaterea bolilor. Greșeala pe care o fac milioane de oameni când o...
Digi Animal World
O furnică minusculă provoacă îngrijorare în 22 de state. Pentru unii oameni, înțepătura sa poate fi mortală
Film Now
Ewan McGregor, marcat de filmul care i-a schimbat viața: „Sunt uimit de cât de bun e și acum, la 30 de ani de...
UTV
Mihai Petre și Elwira au publicat imagini rare de la nuntă. Cum arătau cei doi în urmă cu 18 ani