Armenii şi turcii s-au întâlnit în premieră la frontiera lor comună pentru a discuta despre normalizarea relaţiilor

Data publicării:
harta
Foto: Profimedia Images

Emisarii speciali pentru normalizarea relaţiilor dintre Armenia şi Turcia, Ruben Rubinian şi Serdar Kilic, s-au întâlnit, marţi, pentru prima dată la graniţa comună dintre cele două ţări, închisă de mai mult de trei decenii. Potrivit unei declaraţii postate pe site-ul ministerului de externe armean, cei doi emisari s-au întâlnit la punctul de control Margara-Alican.

Aceasta a fost a cincea întâlnire a reprezentanţilor care au obiectivul de normalizare a relaţiilor dintre Armenia şi Turcia, prima având loc în ianuarie 2022 la Moscova, iar următoarele trei la Viena.

În cadrul reuniunii desfăşurate la frontieră, cele două părţi „au reconfirmat acordurile la care au ajuns la întâlnirile lor anterioare”, au convenit să evalueze criteriile tehnice care să permită funcţionarea punctului feroviar de frontieră Akhurik-Akyaka, precum şi să simplifice procedurile reciproce de acordare a vizelor deţinătorilor de paşapoarte diplomatice, care vor fi printre primii ce vor putea trece frontiera armeano-turcă în cazul deschiderii acesteia, se arată în declaraţia diplomației armene.

Astăzi, emisarii armean şi turc şi-au confirmat, de asemenea, hotărârea de a continua procesul de apropiere fără condiţii prealabile pentru „realizarea obiectivului final al normalizării depline” a relaţiilor dintre cele două ţări.

Armenia şi Turcia nu au relaţii diplomatice, pentru că guvernul turc refuză să recunoască genocidul a 1,5 milioane de armeni comis, în 1915, de Imperiul Otoman.

În 1993, în timpul primului război dintre Armenia şi Azerbaidjan pentru controlul provinciei azere cu populaţie armeană Karabah, Turcia a decis să închidă unilateral graniţa cu Armenia, ca măsură de solidaritate cu Azerbaidjan, ţară învinsă, apoi, militar, de Armenia, care a preluat, atunci, controlul asupra provinciei Karabah, recucerită, în cele din urmă, în întregime de armata azeră în septembrie 2023.

În decembrie 2021, la un an după ce Azerbaidjanul a câştigat, cu ajutorul militar turc, al doilea război din Karabah, guvernul de la Ankara a anunţat că va face primii paşi pentru normalizarea relaţiilor cu Armenia, respectiv numirea unor reprezentanţi oficiali şi restabilirea zborurilor directe între cele două ţări.

A doua zi, Armenia şi-a exprimat disponibilitatea de a-şi normaliza relaţiile cu Turcia fără condiţii prealabile, o decizie pe care nu toţi armenii o văd cu ochi buni şi care a ridicat, de asemenea, obiecţii în rândul reprezentanţilor marii diaspore armene.

Ca gest de bunăvoinţă înaintea procesului de normalizare a relaţiilor bilaterale, Armenia a ridicat şi embargoul asupra produselor din Turcia pe care îl introdusese cu un an mai devreme.

Editor : Adrian Dumitru

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Județul care a dispărut de pe harta României. Cu o istorie bogată și o populație însemnată, acum regiunea...
Digi FM
Cea mai mare iubire a Papei Francisc. Amalia, femeia care ar fi putut schimba istoria: „Mi-a spus că dacă nu...
Pro FM
Katy Perry, imaginile care i-au adus din nou critici din partea fanilor: „O altă încercare disperată de a...
Film Now
Penn Badgley, afectat de moartea lui Michelle Trachtenberg, colega lui din Gossip Girl: „Avea un râs...
Adevarul
Țara în care prețurile sunt mai mici ca în România, iar salariul minim e 2.234 de euro. „Poți să nu lucrezi...
Newsweek
Ministrul Muncii spune cât muncești pentru o pensie de 5.000 lei. „Suntem peste Ungaria și Bulgaria”
Digi FM
Cum arată actrița Sophie Marceau la 58 de ani. În anii '90, franțuzoaica impresiona cu frumusețea ei naturală
Digi World
"Așteptări vs. realitate. Mă simt înșelată". A crezut că și-a închiriat cea mai frumoasă cameră cu vedere la...
Digi Animal World
Descoperirea șocantă făcută de un bărbat în propriul dormitor. Ce se ascundea în perna sa: „Așa ceva nu am...
Film Now
Dolph Lundgren, secretul căsniciei fericite cu soția sa, mai tânără cu 39 de ani decât el: „E ciudat, dar...
UTV
Mira s-a mutat cu Levi Elekes într-o casă luminoasă: „În sfârșit mă trezesc cu chef de viață”