China continuă exercițiile militare în jurul Taiwanului deși trebuia să le încheie. Presa de stat: „Reunificarea poate fi realizată”

Data publicării:
elicoptere militare și un portavion în depărtare
Elicoptere militare chineze. Foto: Profimedia Images

Armata chineză a anunțat noi exerciții militare, luni, în apele și spațiul aerian din jurul Taiwanului, la o zi după cele mai ample exerciții făcute vreodată în regiune, ca răspuns la vizita lui Nancy Pelosi la Taipei, de săptămâna trecută, relatează Reuters. Conform unui comentator de la televiziunea chineză de stat, citat de CNBC, armata chineză va face „în mod regulat” exerciții în spațiul taiwanez pentru că „obiectivul istoric al reunificării încă poate fi realizat”.

Comandamentul Teatrului Estic de Operațiuni al Chinei a anunțat că va face exerciții de tip anti-submarin și operațiuni de asalt maritim, confirmând temeri ale analiștilor și diplomaților că regimul de la Beijing va continua să mențină presiunea uriașă pe Taiwan.

Vizita lui Nancy Pelosi, de săptămâna trecută, a înfuriat China. Regimul de la Beijing consideră că Taiwanul este teritoriu său și răspunde cu furie la orice pretenție de independență a insulei guvernată în mod democratic.

Durata și locul precis al acestor exerciții nu sunt încă cunoscute, însă Taiwanul și-a relaxat deja restricțiile de zbor din apropierea a șase spații de exercițiu ale armatei chineze.

Cu puțin timp înainte de anunțul chinezilor, președinta taiwaneză, Tsai Ing-wen s-a întâlnit cu prim-ministrul Saint Vincent și Grenadinelor, Ralph Gonsalves, căruia i-a spus că decizia sa de a vizita insula în ciuda amenințărilor chineze a impresionat-o. 

„Premierul Gonsalves a spus, în ultimele zile, că exercițiile miltiare chineze nu îl vor opri din a-și vizita prietenii din Taiwan. Aceste cuvinte ne-au mișcat profund”, a spus Tsai.

Nu este încă clar dacă Tsai l-a invitat pe Gonsalves înainte sau după vizita lui Pelosi – „Nu facem publice comunicări sau planificări interne între guverne”, a transmis ministerul taiwanez de externe.

China a tras 11 rachete balistice de-a lungul celor patru zile de exerciții, iar nave și avioane de război chineze, împreună cu drone, au înconjurat insula și au acționat constant în jurul spațiului taiwanez.

Editor : Adrian Dumitru

Urmărește știrile Digi24.ro și pe Google News

Partenerii noștri
Playtech
Cât este rezerva de aur a României. Motivul pentru care Mugur Isărescu o ține blocată
Digi FM
Fiul lui Nicușor Dan, în centrul atenției la un eveniment. Antim, fascinat de avioane și deloc intimidat de...
Descarcă aplicația Digi FM
Pro FM
"Mă declar fan". Profesor de canto celebru în SUA, impresionat de Alexandra Căpitănescu: "Atâta tehnică...
Film Now
Sharon Stone, în rochie mini la tv, picior peste picior pe canapea. „Arăți grozav, fantastic”, i-a spus Jimmy...
Adevarul
Filiera Horia Constantinescu din dosarul procurorilor corupți. Cum ar fi fost „grăbită” o anchetă, la cererea...
Newsweek
VIDEO Pensiile nu vor putea fi indexate în 2027 așa cum s-a promis. Cât vor pierde pensionarii?
Digi FM
Dan Negru, reacție acidă după semifinala Eurovision 2026 în care a fost și Alexandra Căpitănescu...
Descarcă aplicația Digi FM
Digi World
5 lucruri pe care un cardiolog le face zilnic pentru a reduce principala cauză de infarct: "Schimbări mici...
Digi Animal World
În loc de geantă de lux, soțul i-a cumpărat o cămilă de peste 700 de kilograme: „Sunt animale incredibil de...
Film Now
Daniel Craig, greu de înlocuit. Încă se caută noul James Bond. Cele mai proaspete informații oferite de...
UTV
Marilu Dobrescu și Nicole Cherry sunt acuzate că ar fi fost plătite să promoveze Malta la Eurovision. „Sunt...